- Vec nekoliko mjeseci imamo šporku vodu u špini, u vodokotlicu, u lavandinu… Ne koristimo je ni za pice, niti za kuhanje, a vjerujte mi, nije niti za tuširanje. Žuta je, mutna, a vrlo cesto ima cak i smedu, rdavu boju.
Ne zanima me tko i kako, ali tražim odgovore zašto nam je voda takva i želim da mi omoguce pitku vodu, koju pošteno placamo, rekli su nam u utorak Ecio Pauletic i nekolicina stanara Kavrerskog puta na broju 4 i 4/a.
Rijec je o zgradama u Dolinki s 24 stana u vlasništvu Grada Pule. Stanovi su dodijeljeni osobama po povlaštenoj cijeni od jednog eura po kvadratu, i to na temelju gradske liste prvenstva, a prvi stanari uselili su 2007. godine. No, odmah su poceli problemi, a stanovi su imali brojne nedostatke na koje su stanari i ukazivali.
Vec na ulazu u zgrade izvješeni su nalaz i mišljenje Zavoda za javno zdravstvo u kojem piše da "ispitivani pokazatelji uzorka ne odgovaraju uvjetima propisanim Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za pice", a iz analiziranih sastojaka vidljiva je prisutnost ogromnih kolicina željeza. Naime, dozvoljena je kolicina 200, a u analiziranoj vodi željeza je bilo 458,9 mjernih jedinica po litri.
- Mi kao laici sumnjamo da su u pitanju loše postavljene instalacije i pribojavamo se da ce ih trebati mijenjati, rekao nam je jedan stanar u prolazu koji se nije želio predstaviti, ali je istaknuo da bi zapravo svi trebali zajedno nastupiti u javnosti i pokušati to vec jednom riješiti.
Kaže da je Vodovod, na poziv, više puta analizirao vodu i da su rekli kako je voda do zgrade, odnosno do mjernog mjesta, ispravna, a da za instalaciju u zgradi ne odgovaraju. Cak su savjetovali da je više troše i da ce se tako cijevi ispirati pa ce biti dobra.
Drugi susjed potvrduje nam pricu i kaže da voda nema mirisa, ali je užasne boje, "kao da je netko piškio u nju".
Gradski procelnik za komunalni sustav i imovinu Damir Prhat kaže da su ti stanovi u gradskom vlasništvu, ali da doista treba provjeriti sve navode, ispitivanja nadležnih službi i onda odluciti što poduzeti.
- Ako je zgrada prošla tehnicki pregled, treba vidjeti od kojih su materijala cijevi, jesu li atestirane i kakve su cijevi ugradene u odnosu na deklarirane. Uporabna je dozvola vjerojatno izdana upravo zato što je zgrada odgovarala nekoj projektnoj dokumentaciji.
U cijeloj prici i upravitelj ima svoju ulogu, a ne samo Grad kao vlasnik. Tek kada budemo sigurni što se desilo i gdje je nastao problem, sjest cemo svi zajedno i vidjeti kako reagirati, rekao je Prhat. (Sandra ZRINIC TERLEVIC, snimio Manuel ANGELINI)