Velika posjećenost nedavno održanog predavanja na temu utvrde Monte Grosso koja se nalazi na području Štinjana zorno je pokazala da su Puljani itekako zainteresirane za svoje utvrde. U Puli, koja je nekada bila ratna luka, izgrađeno je 29 većih i više od sto manjih utvrda i baš svaka je, kažu znalci, pravo arhitektonsko djelo. Veliki dio ih je poprilično devastiran, dio je načelo bombardiranje, dio su nastavili devastirati sami stanovnici odnoseći polako vrijedne dijelove, a izgleda da će završnu riječ imati zub vremena.
Iznimno kulturno naslijeđe
Upravo da bi utvrde spasili od definitivnog nestajanja, Grad Pula krenuo je s partnerima u EU projekt nazvan "Adrifort" kojem je cilj, barem ovdje u Puli, zaštititi i građanima otvoriti četiri utvrde i to Punta Christo o kojem već brine istoimena udruga, Monte Grosso s topničkom bitnicom Vallmaggiore, utvrdu Munida i bitnicu Zonchi. Projektom je zamišljeno da se, isprva, utvrdi stanje utvrda, da ih se očisti i po mogućnosti spriječi njihovo daljnje propadanje. Potom, ideja je sve utvrde spojiti šetnicom, biciklističkim stazama i otvoriti ih za posjetitelje, naravno tek kada budu posve sigurne. Radi li se o utopiji ili je ovo doista zadnja prilika za spas pulskih utvrda upitali smo nadležne u Gradu Puli.
- Pulsko područje bogato je kulturnom baštinom koju, između ostalog, čine brojni primjeri fortifikacijske arhitekture iz razdoblja Austro-Ugarske monarhije, građene u sustavu austrijske Pomorske tvrđave Pula u 19. i početkom 20. stoljeća. Tijekom proteklog perioda, fortifikacije su izgubile svoj obrambeni značaj, osobito sredinom 20. stoljeća, a danas su u potpunosti izvan funkcije, neodržavane i oštećene prirodnim i ljudskim djelovanjem. Unatoč neodržavanju i propadanju, fortifikacije su kao povijesne građevine dio graditeljskog nasljeđa iznimnog kulturnog značaja i svjedoče o razdobljima razvoja austrougarske vojne tehnologije i obrambene strategije te čine sastavni dio slojevitog graditeljskog naslijeđa pulskog područja, ističu nadležni u Gradu Puli.
Projektom obuhvaćeno pet utvrda
Ističu nadalje da se danas, samo na užem području grada Pule, nalaze 24 fortifikacijska objekta podijeljena u tri fortifikacijska prstena.
- S obzirom na bogatstvo i važnost koje fortifikacijski sustav grada Pule predstavlja na svim razinama, njegova obnova i sanacija otvara se kao jedan od prioriteta u revitalizaciji i zaštiti. EU projektom ADRIFORT (Adriatic Fortressess and Military Areas), čiji je glavni cilj poboljšanje sposobnosti institucija u upravljanju kulturnom baštinom, predviđeno je uređenje ukupno pet fortifikacijskih objekata na štinjanskom području, dok je šesti fortifikacijski objekt koji ulazi u projekt Adrifort tvrđava Sv. Mihovil za čiju je revitalizaciju zaduženo Sveučilište Juraj Dobrila, ističu nadalje u Gradu.
Projekt sufinancira Europska unija u sklopu IPA Prekogranične suradnje. Ukupna vrijednost projekta je 2,2 milijuna eura, a sufinanciranje za Grad Pulu iznosi 290 tisuća eura. Vodeći partner u projektu je Regija Veneto, a ostali partneri osim Grada Pule su Grad Venecija, Sveučilište Ca’ Foscari iz Venecije, Comune di Ravenna i Regija Puglia, Općina Kotor, Grad Piran, Regionalni ured za kulturu i Gospodarska komora Tirana, Grad Krf i Sveučilište Juraj Dobrila Pula te Istarska županija kao pridruženi partner. Svaki partner na projektu uključen je kroz realizaciju aktivnosti na svojim fortifikacijskim objektima, a zajedničke aktivnosti podrazumijevaju izmjenu iskustava i zajedničko pronalaženje modela upravljanja utvrdama. (Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ)
VIŠE PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU