Uz besplatan ulaz na sve programe i radionice, ovogodišnje izdanje Art&Music festivala počinje idućeg četvrtka 23. studenog u Dnevnom boravku Rojca u 19 sati projekcijom dokumentarni film redateljice Varje Močnik "LP film Buldožer - Pljuni istini u oči".
Grupa Buldožer na svojem debitantskom albumu "Pljuni istini u oči" (1975.) predstavila je jedinstveni spoj mnogih glazbenih i kulturnih utjecaja od alternativnog rocka do popa i jazza. Zajedno sa naslovnicom i sadržajem donijeli su nešto drugačije od prevladavajućih trendova na jugoslavenskoj popularnoj glazbenoj sceni sredinom sedamdesetih godina.
Njihovi scenski nastupi bili su manične eksplozije kreativnog ludila koje su šokirale ili nadahnule publiku. Tekstovi su bili poezija ironije i apsurda, a odnos grupe prema medijima bio je već u doba socijalizma, kad nismo čuli za PR, grandiozan i manipulativan. Nakon projekcije filma slijedi razgovor sa scenaristicom Barbarom Kelbl i producenticom Vivom Videnović, a razgovor će moderirati Sven Semenčić.
Tribina posvećena Anti Perkoviću
Narednog dana, u petak, 24. studenog, u 19 sati, također u Dnevnom boravku Rojca, održat će se tribina pod nazivom "Sedma republika". Tribina je posvećena autoru istoimene knjige Anti Perkoviću, prijatelju i suradniku A&M festivala koji je preminuo u ožujku ove godine. Kao uvod u razgovor, bit će prikazan dokumentarni film Brankice Drašković "Borderland Soundtrack". Film je inspiriran Perkovićevom knjigom "Sedma republika" i posvećen je svima onima koji nisu odustali od osvajanja prostora slobode. U filmu govore poznati glazbenici, teoretičari, književnici i novinari iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Makedonije. U nastavku tribine govorit će autorica filma Brankica Drašković, frontmen grupe Goribor Aleksandar Stojković i Nenad Marjanović Dr. Fric, basist grupe ex Kud Idijoti, a razgovor će moderirati novinar i urednik portala Ravno do dna Zoran Stajčić.
Nakon tribine program u petak od 22 sata seli na drugi kraj hodnika prizemlja Rojca, u klubu Kotač, multimedijalnom prostoru Edusplash platforme, a u kojem sve posjetitelje očekuje nastup četiri benda -Flo Mastersa i Urara iz Pule, Svemirka iz Zagreba i Straight Mickey and the Boyz iz Beograda.
Glazbenu večer otvara novo ime na sceni Flo Masters, a sastavljeni su od tri "veterana" pulske scene, Davida, Kolumba i Črleta, a uz mladog Sergeja po prvi puta nastupit će pred publikom. Sviraju, kako sami kažu, stoner grunge rock heavy.
Fuzija raznih glazbenih žanrova
Urar je pulski trio, novost na istarskoj i hrvatskoj glazbenoj sceni. Osebujan je to trio koji miješajući razne glazbene stilove svojom karizmom i jednostavnošću upotpunjuje rupu u alternativnoj glazbenoj sceni.
Svemirko je nova inkarnacija glazbenika i producenta Marka Vukovića, koji je u prošlosti izdavao kao Kimekai te pod raznim drugim pseudonimima. Ovdje je riječ o nečem novom i drugačijem. Vuković prije otprilike dvije godine donosi odluku i počinje skladati pjesme opjevane na materinjem jeziku, a početkom ove godine objavljuje svoj debitantski album "Vanilija". Zbirka je to intenzivnih, zvučno-aromatičnih i plesnih pjesama, koje Vuković naziva emo-macho pop glazbom i opisuje kao novi žanrovski derivat synthpopa. Zajedno s prijateljima, članovima 'eklektičnog plemena suvremenih vračeva', Svemirko od prošlog ljeta predstavlja svoju glazbu uživo na pozornicama diljem Balkana.
Straight Mickey And The Boyz su dinamična, furiozna trojka vrsnih muzičara iz Beograda. Stilove i žanrove poput hard rocka, punka, hard cora, garažnog rocka, funka pa čak i avant jazza Straight Mickey And The Boyz strasno su prekuhali i stopili u jedinstvenu smjesu, koja ima, kaže organizatori u najavi, opojan miris po dobrom duhu Beograda koji bukti od progresivnih muzičkih zamisli i žestoke energije. Etablirali su se kao jedan od najperspektivnijih novih bendova u Srbiji i regiji te su zbog eksplozivnih nastupa stekli epitet benda koji se mora vidjeti uživo.
Subota, 25. studenog donosi dva programa: u 20 sati Galerija 5Kat na petom katu Rojca predstavlja velike formate i nikad do sada izložene radove pulskog autora Davora Klimana (1966.), "diše i profe" iz pulske Škole primijenjenih umjetnosti koji je do sada izlagao na 40 skupnih izložbi u Puli, Rijeci, Splitu, Rovinju, Zagrebu, Milanu, Ljubljani, New Yorku i 15 samostalnih izložbi. Njegove su javne skulpture Banjole -Stotem (kamen), Medulin-Stotem za more (kamen), Trieste-Stotem za Lindu (kamen, drvo), a pored skulpture bavi se videom, slikarstvom, grafikom i scenografijom.
Izložba će biti popraćena glazbom za koju će ovom prilikom, uz rezidenta Matka Bankovića, biti zadužen Marino Jurcan aka DJ Marino, jedan od pionira elektronske i klupske scene još od sredine 90-tih.
Nastupaju Drumski pjesnici
Iste subotnje večeri u 21 sat u Dnevnom boravku Rojca premijerni pulski nastup imat će Drumski pjesnici, "poetsko-glazbena (dr)užina komedijaša (s pokrićem), znojnokošuljaša (s pokrićem) i nenadmašnih otkrivača pivskih flaša (još kako s pokrićem)".
Drumski pjesnici nastupaju u sastavu Žarko Jovanovski (diplomirao je devedesetih na Akademiji likovnih umjetnosti, otac je i suprug, punker kakvog bi svaka klapa poželjela za svojeg člana; objavio je sedam zbirki poezije, jedan strip-album i zbirku kratkih priča; Siniša Matasović pored zbirke "Sisak se uspješno pretvara da spava", objavio je i roman "Nećak"; Vid Jeraj (voditelj programa u URK Močvara, autor romana "Krvna slika", pokrenuo je Austriji prvu radijsku emisiju o kulturi za gastarbajtere, a u pripremi je povijesni roman o politici i genetici "Strahimir"); Miodrag Gladović (suosnivač benda Analena i Moon Lee Records) inženjer je elektroakustike, bavi se free-improv glazbom i sound designom i Mak Murtić, saksofonist i multi-instrumentalist, skladatelj, dirigent, bendlider orkestra Mimika. (Zoran ANGELESKI)