Dobili poticaje, pa dopustili pomor više od 100 krava

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Prijatelji životinja osudili su pomor više od sto krava na farmi kod Udbine i upozorili da to nije usamljen slučaj jer je dosad zabilježen niz slučajeva zanemarivanja i zlostavljanja životinja za koje su vlasnici dobili poticaje.

U udruzi smatraju da zbog posljednjeg slučaja pomora krava treba odmah kazneno prijaviti odgovorne kojima, utvrdi li se krivnja prijeti do godine dana zatvora zbog zlostavljanje životinja.

Osim toga, drže da krivce treba i prekršajno prijaviti temeljem zakona o zaštiti životinja koji za zanemarivanje, izgladnjivanje i ubijanje životinja propisuje kazne do 15.000 kuna za fizičke i do 100.000 kuna za pravne osobe.

Luka Oman iz Prijatelja životinja naglasio je da su brojna zanemarivanja životinja povezana s dobivanjem državnih poticaja pri čemu se provedba tih davanja vrlo slabo kontrolira.

Upozorio je da su životinje na farmama u težoj situaciji od kućnih životinja, a problem dodatno otežava što do javnosti puno lakše dopire slučaj poput držanja pasa na lancu nego zanemarivanje životinja na farmama.

"Svi osuđujemo držanje vezanih pasa ali nitko ne pita za krave koje vezane za 70 centimetara dugi lanac provode u štali čitav život i izlaze vani samo kad ih se vodi u klaonicu", kazao je Oman.

Po podacima udruge u Hrvatskoj se na takav način drži više od 50 posto krava.

Udruga upozorava da su domaće životinje općenito pod slabom kontrolom.

"Danas vlada ogromna potražnja za proizvodima životinjskog podrijetla pa su čak i životinje za koje se vlasnici najbolje brinu zapravo mučene i zlostavljane", rekao je Oman.

Smatra da se od životinja traži što više mesa, mlijeka i jaja uz davanje što manje resursa. To je, po njemu, ekonomsko pravilo u uzgoju životinja bez obzira radi li se o velikim ili malim farmama.

Prijatelji životinja smatraju da je potrebno preispitati sve poticaje i uvesti kontrolu držanja životinja. Pitaju se čemu uopće poticaji kada ljudi na uštrb životinja žele na brzinu zaraditi novac.

Oman drži da sustav poticaja zavarava ljude koji zbog toga imaju krivu sliku da je meso jeftino a ne vide koliko se milijardi troši na poticaje i subvencije za proizvodnju hrane životinjskog podrijetla.

Ministarstvo poljoprivrede najavilo istragu

Na poljoprivrednom gospodarstvu Lov Farma u Jošanima kod Udbine zbog gladi i zanemarivanja umrlo je više od sto krava. Ministarstvo poljoprivrede najavilo je istragu tog slučaja kao i sankcije odgovornih, uključujući i tu farmu, utvrdi li im se krivnja.

Utvrde li se istragom propusti, Ministarstvo će sankcionirati odgovorne za pomor krava, uključujući i tu farmu kao pravnu osobu.

Inspekcijskim nadzorom koji je 28. ožujka provela Uprava za veterinarstvo Ministarstva poljoprivrede, na tom gospodarstvu zatečeno je 108 živih krava, dok ih je na dan osnivanja prije pet godina na farmi bilo 307.

U Agroproteinku – tvrtku koja uginule životinje prerađuje u koštano brašno koje potom prodaje na strano tržište, otpremljeno je oko 60 lešina, dok ostale uginule životinje nisu zbrinute na propisan način.

Udruga Glas životinja na svojim je internetskim stranicama objavila kako je sveukupno uginulo čak 140 krava, te da u krugu farme još uvijek leži 20-ak leševa jer farma nema sredstva za odvoz, iako je to, po zakonu, ona dužna zbrinuti uginule životinje. Za svaku lešinu Agroproteinka unaprijed traži 900 kuna, a taj iznos treba platiti pravna osoba, odnosno ta farma, kaže udruga.

Ministarstvo poljoprivrede najavilo je da će, nakon što se utvrde sve činjenice, veterinarska inspekcija odlučiti kako će se postupiti s uginulim životinjama koje se nalaze u krugu farme ili na okolnom području.

Ministarstvo poljoprivrede smatra kako se radi o nesavjesnom poslovanju vlasnika poljoprivrednog gospodarstva Lov Farma, koje je tijekom proteklih godina postalo vlasnik državnih poljoprivrednih površina, te je uredno dobivalo potpore po različitim osnovama zbog čega je trebalo poduzeti sve da farma posluje i da ne dođe do uginuća stoke.

"Ovaj slučaj pokazuje da poljoprivredni proizvođači, posebice oni koji se bave uzgojem životinja, moraju preuzeti odgovornost za svoj posao i za dobrobit životinja, dok je na inspekcijama odgovornost da pojačaju nadzor svih onih koji dobivaju poticaje iz državnog proračuna", ističe se u današnjem priopćenju Ministarstva.

Ministarstvo smatra da se na ovom slučaju jasno može vidjeti kako je dodjela poljoprivrednog zemljišta temeljem dosadašnjeg Zakona o poljoprivrednom zemljištu bila pogrešna, jer su zemljište dobivali nestručni i nekompetentni poljoprivredni proizvođači koje nitko nije pitao o njihovim stručnim znanjima i gospodarskom programu koji će na farmi provoditi. Temeljem zemljišta, ističu, dobivali su ogromne potpore pri čemu su zanemarili svoju djelatnost što je dovelo do ovakve tragedije.

"Takva praksa će se novim Zakonom o poljoprivrednom zemljištu potpuno promijeniti", najavilo je Ministarstvo.

Iz udruge Glas životinja takvo stanje na poljoprivrednom gospodarstvu Lov Farma smatraju nedozvoljenim i alarmantnim te upozoravaju na moguću zarazu ostalih životinja na farmi i potencijalnu ekološku bombu.

Apeliraju na vlasnika i posjednika stada Lovru Kolimbatovića da se što prije započne s ispravnom i dostatnom ishranom te liječenjem svih preostalih goveda na farmi, a na Ministarstvo poljoprivrede, kao i na udruge uzgajivača simentalskih goveda, da pomognu vlasniku u prikupljanju silaže, sijena i cjepiva. (Novi list)


Podijeli: Facebook Twiter