Novinarka Helena Puljiz dobila je građansku parnicu protiv Republike Hrvatske za naknadu štete koju su joj prije deset godina nanijeli agenti tadašnje POA-e, a iako u cijelosti nije zadovoljna presudom, neće se na nju žaliti.
Pripadnici tadašnje POA-e, a današnje SOA-e, pokušali su je, podsjetila je Puljiz, u jesen 2004. godine "prljavim metodama" (prijetnjama, ucjenama, podmićivanjem i psihičkim maltretiranjem) prisliti da kao novinarka špijunira za njih vlastite kolege, političare, strane veleposlanike i da u medije plasira prljave priče prema njihovoj narudžbi.
Pokušali su je zloupotrijebiti i u izbornoj kampanji u izborima za predsjednika u kojoj je Stjepan Mesić pokušavao osvojiti drugi mandat, rekla je na današnjoj konferenciji za novinare.
Općinski građanski sud u Zagrebu 31. ožujka presudio je da su joj agenti tadašnje POA-e ugrozili zdravlje, život i ugled. Po osnovi ugroze zdravlja sud je dosudio da joj država treba isplatiti 100.000 kuna, a na osnovi štete na ugled 30.000 kuna.
"Presudom nisam u cijelosti zadovoljna, ali se neću žaliti jer je nesporno utvrđeno ono što sam od prvog dana tvrdila, da su činili ono što je u demokratskoj zemlji zabranjeno - prisiljavanje građana na špijunažu", kazala je Puljiz.
Zadovoljna je ipak što joj se "nakon deset godina ukazala pravna država, ali žali što DORH nije progonio njene progonitelje, s čime se složio i predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Zdenko Duka.
Prvostupanjska presuda donesena je u u osmoj godini suđenja, deset godina nakon događaja, a tijekom suđenja saslušano je 12 svjedoka, među njima i bivši predsjednik Stjepan Mesić, Ivo Sanader, predsjednik Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ivan Jarnjak, predsjednik Odbora za ljudska prava Furio Radin i tadašnji predsjednik Vijeća za nadzor sigurnosnih službi Vlatko Cvrtila.
Njezin dosje je, istaknula je, unatoč traženju da se to makne, još uvijek pod oznakom tajno. (Hina)