Nakon dva tjedna kolektivnog godišnjeg odmora, od 10. siječnja opet je živo na gradilištu nove pulske bolnice, otvorenom prije otprilike godinu dana. Trenutno je angažirano 120 radnika i četiri dizalice Zagrebgradnje, a fokusirani su na Objekt 2, niži objekt uz zgradu dijagnostike, s ciljem da armiranobetonsku konstrukciju završe do konca ožujka. Na ovom dijelu gradilišta imali su velikih problema s izmještanjem postojećih instalacija - kablovi su još nad zemljom, ali se i to bliži kraju.
Do početka ljetne turističke sezone trebaju biti završeni svi grubi radovi. Na Objektu 1 uz ginekologiju, na čijem je vrhu pred sam kraj prošle godine zavijorio barjak, kao znak da je dosegnuta najviša točka nove bolnice, privode se kraju zidarski radovi i uskoro počinje izolacija krova.
Bolnica ne smije stati
- Dok se ne izolira krov, dok se ne zatvori kuća, stalno smo pod prijetnjom vremenskih neprilika. Postavljaju se instalacije, vuče se krovna odvodnja, fekalna odvodnja, sanitarni i hidrantski vodovi i kad se zatvori zgrada - krov plus pročelja - onda se kreće u unutarnje radove; glazura, knauferski radovi kojih ima dosta, svi pregradni zidovi, spušteni stropovi, popločenja, odnosno podnopolagački radovi. Po planu, to bismo trebali završiti do kraja ljeta; rujan, listopad najkasnije. Do kraja godine kompletirali bismo građevinski Objekt 1. Onda slijedi opremanje, za što se treba pobrinuti bolnica i tek tada preseljenje svih odjela iz zgrade ginekologije, priča nam voditelj gradilišta Goran Lapić, dok se penjemo uz sedam katova, do ravnog krova s kojeg puca prekrasan pogled na Pulu.
Nije predviđena nikakva otvorena terasa niti vidikovac za pacijente i medicinsko osoblje, spušta nas na zemlju inženjer Lapić. Na krovu će biti servisna baza: strojarnica lifta, još dvije manje strojarnice, izlaz iz glavnog stubišta, ventilacijski kanali koji stižu iz kuhinje i s katova… U ovoj zgradi bit će tri nova lifta; glavni će ići uz centralno stubište, a manji servisni liftovi povezivat će prizemlje i prvi kat na proširenom dijelu Objekta 1. Te donje dvije etaže su površinom trostruko šire od glavnog dijela nove zgrade, prostiru se na oko 6.000 četvornih metara, u odnosu na 1.800 kvadrata koliko imaju etaže u glavnoj zgradi, koja će ipak biti nešto šira od stare zgrade ginekologije na koju se naslonila.
Na krovu tog proširenog dvoetažnog dijela Objekta 1 upravo se gradi velika strojarnica. U ovom će dijelu zgrade jednog dana na prvom katu biti hitni bolnički prijem i operacijske sale, a na prizemlju patologija, uz tehničke prostorije kao što su energana, praonica, sterilizacija, kuhinja i restoran, gradi se velika strojarnica. Glavni ulaz i za novu i za postojeću zgradu ginekologije bit će na mjestu starog ulaza, samo etažu niže, na prizemlju.
- Bolesničke sobe bit će klimatizirane, sve će imati svoju kupaonicu i svu standardnu suvremenu opremu. Zgrada će biti klimatizirana, ali će prozori biti normalni, moći će se otvarati i imat će žaluzine protiv sunca, odgovara Goran Lapić na pitanje čemu se pacijenti mogu nadati. Nova zgrada neće imati terase, neće u potpunosti pratiti liniju stare ginekologije, koja je duž svih katova opasana balkonima na koje pacijenti rado izlaze.
Kao najzahtjevniji dio posla Lapić navodi to što bolnica u svakom trenutku mora nesmetano funkcionirati.
- Dovršetkom Objekta 1 moramo odraditi dio radova u podrumu, budućem prizemlju u staroj zgradi ginekologije, gdje se nalaze dio energane, prostorija tehničkih plinova, centralni nadzorni sustav… Sve se to isprepliće s postojećim instalacijama koje su sada u funkciji, postojećom sterilizacijom koja mora biti u funkciji do početka korištenja nove sterilizacije. Jako je zahtjevno napraviti novu instalaciju a da stara bude u funkciji - to će biti baš izazov.
Do sada nismo imali nekih većih problema, kaže Lapić i dodaje da je prekinuto grijanje u zgradi dijagnostike zbog prespajanja instalacija trajalo tek nekoliko dana, a pacijentima su izbetonirali stazu između gradilišta Objekta 2 i stare dijagnostike koja širinom omogućava prolaz i invalidskim kolicima. Znam da nije idealno, ali radimo sve što možemo da olakšamo i njima i sebi, kaže voditelj gradilišta.
Proljeće za kooperante
Radovi su još u rokovima i nadležni se nadaju da će tako i ostati. Što se tiče suradnje s lokalnom privredom, glavni inženjer ovog gradilišta Zagrebgradnje kaže da im je, osim Tomišić betona i cementare Holcim u Koromačnu, partner i Rockwool, čiju vunu upravo ugrađuju u krov Objekta 1.
- Samo ovdje ide oko 6,5 tisuća kvadrata vune, još na staru zgradu 1,8 tisuća kvadrata. Krajem proljeća ili na ljeto, kad se prva zgrada zatvori i intenziviraju se unutarnji radovi, bit će posla i za manje obrtnike i građevinske poduzetnike. Velika smo tvrtka, maksimalno radimo sa svojim radnicima, ali puno je posla i bit će tu mjesta i za kooperante, zaključuje Goran Lapić. (Duška PALIBRK, snimio Milivoj MIJOŠEK)
OPŠIRNIJE U TISKANOM IZDANJU