Svakog dana od pocetka ove godine gradani, osobno ili poštom, u Hrvatsku narodnu banku na zamjenu donesu ili pošalju gotovo milijun kuna starih, nevažecih novcanica, do sada brižno cuvanih u ormarima, carapama ili pod madracima!
Od 5. do 20. sijecnja, piše u službenom odgovoru HNB-a, gradani su zamijenili 14,4 milijuna kuna nevažecih novcanica za nove, pri cemu prosjecno zamjenjuju 4.750 kuna, gotovo pa jednu hrvatsku prosjecnu placu!
Prema neslužbenoj racunici, na skrovitim mjestima u hrvatskim kucanstvima ima još od 130 do cak 520 milijuna starih novcanica koje treba zamijeniti, ovisno o kojim se apoenima radi, a koliko je važeceg novca još skriveno, može se samo nagadati.
Od 1. sijecnja HNB je iz upotrebe potpuno povukao apoene od 50, 100 i 200 kuna tiskane 1993. i, kako stoji u odgovoru te institucije, u 15 dana kod njih je zamijenjeno nešto malo manje od 85 tisuca novcanica, pri cemu je u prosjeku 165 podnositelja novac donosilo osobno u HNB u Zagrebu, dok je prosjecno još 110 novcanih pošiljaka dnevno stizalo i poštom.
"U razdoblju od gotovo sedam godina novcanice su se mogle zamijeniti u bankama i Fini, a od 1. sijecnja mogu se u punom iznosu zamijeniti samo u HNB-u, i to bez vremenskog ogranicenja", kažu iz HNB-a, koji ovih dana na svojim šalterima bilježi nevjerojatne gužve.
Medu onima koji mijenjaju staro za novo nemali je broj umirovljenika koji na šaltere, otvorene oku javnosti, donose i po sto, do cak 180.000 kuna! Taj novac nije podignut s bankovnih racuna, vec je, ocito, duži period ležao u ladicama, cekajuci teške dane ili pak povoljno vrijeme za investiranje.
Ogorceni su, medutim, gradani koji u Zagreb, u HNB, ne mogu ici osobno, vec novac mogu slati samo poštom, o vlastitom trošku. Osim što su, može se cuti medu njima, diskriminirani u odnosu na Zagrepcane jer im nije omoguceno da novac zamijene u nekoj novcarskoj instituciji u svojoj sredini, za taj se novac i boje, strahujuci hoce li stici na pravo mjesto i biti im vracen u važecim, novim novcanicama.
Kako isticu u HNB-u, novcanice se mogu zamijeniti osobno svakim radnim danom od 10 do 14 sati ili pak poštom na adresu HNB-ove Direkcije trezora, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb. U slucaju slanja poštom pošiljatelj snosi troškove dostave vrijednosne pošiljke, a HNB zamjenjuje novcanice u punom iznosu i placa troškove povrata pošiljatelju. Bojazni za pošiljke, kažu, nema jer sve zaprimljene pošiljke otvaraju i kontroliraju komisijski.
Prema podacima HNB-a, od ukupno tiskanih 170,85 milijuna novcanica u
ovim apoenima, krajem prosinca u optjecaju ih je bilo još
samo oko 2,6 milijuna komada. Uzme li se u obzir da je do sada vraceno
nešto malo manje od 85.000 komada, na skrovitim mjestima ima ih još
barem 2,5 milijuna, ukupne vrijednosti izmedu 130 i 520 milijuna kuna.