Djelatnik NSA-e otkrio programe nadzora interneta

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Bivši djelatnik CIA-e i zaposlenik Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) otkrio je britanskom listu The Guardianu povjerljive informacije o američkim programima nadzora komunikacija da bi uzbunio javnost oko onoga što se čini u njezino ime, objavio je u nedjelju The Guardian.

Edward Snowden (29) koji je za supertajnu NSA-u radio kao zaposlenik kontraktora Booz Allen Hamiltona, je u razgovoru objavljenom na online stranici lista iz Hong Konga, gdje se nalazi od 20. svibnja, rekao da ništa ne namjerava skrivati jer zna da nije učinio ništa loše.

Američke vlasti su pokrenule istragu da bi otkrile tko je prenio otkrića koje su objavili The Guardian i The Washington Post prošlog tjedna, a Snowden je priznao da misli da se neće moći vratiti doma iz Hong Konga, gdje se nalazi.

Britanski dnevni list je također objavio na svojoj online stranici videorazgovor s Edwardom Snowdenom otkrivena lica.

Bivši tehničar CIA-e četiri je godine radio u NSA-i, čije je povjerljive dokumente objavio.

- Jedini cilj mi je informirati ljude o onome što se radi u njihovo ime i onome što se poduzima protiv njih, navodi on za The Guardian.

Iako je živio vrlo lagodnim životom na Havajima, 20. svibnja je napustio tvrtku i odletio u Hong Kong prije otkrića o curenju informacija.

- Spreman sam sve žrtvovati jer ne mogu dopustiti američkoj vladi da uništi privatni život, slobodu interneta i osnovne slobode ljudi u svijetu ogromnim sustavom nadzora koji potajno gradi, rekao je.

Prije tri tjedna on je kopirao tajne dokumente u uredu NSA-e na Havajima gdje radi i rekao svojem nadzorniku da treba nekoliko tjedana slobodno za liječenje epilepsije, navodi list.

Prošlog tjedna su The Washington Post i The Guardian otkrili postojanje dvaju tajnih programa NSA-e za nadzor komunikacija.

Jedan se odnosi na skupljanje podataka o telefonskim pozivima od 2006. u SAD-u koje je vodio operater Verizon, ali vjerojatno i drugi.

Drugi program je presretao internetske komunikacije na devet velikih tvrtki poput Googlea i Facebooka korisnika koji žive izvan SAD-a. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter