Djeca i njihovi roditelji educirani o potrebama slijepih osoba


"Teta, što znači biti slijep", "Zašto koristite bijeli štap?", "Kako kuhate?", "Kako kupujete u trgovini ili na tržnici?", "Kupate li se u moru?", "Vozite li auto?", "Kako se igrate?", "Koristite li mobitel?",… samo su neka od pitanja koja su postavljala djeca predškolske dobi za vrijeme radionica u projektu "Djeca – prijatelji bijelog štapa".

Teta Danijela (100-posto slijepa osoba) i njezin suprug Dragan Stoković (95-posto slijepa osoba) strpljivo su odgovarali na ova i mnoštvo drugih pitanja koja su im postavljali mališani. Ove su godine, uz pomoć volontera iz Udruge Logos Media iz Pule koja je organizator projekta, održali radionice senzibilizacije djece predškolske dobi i stručnih djelatnika u većini dječjih vrtića u Istarskoj županiji. Tijekom demonstracije koja traje oko 40-ak minuta voditelji radionica potiču interakciju s djecom. Na taj se način, nenametljivo, potiče djecu na međusobno uvažavanje i suradnju te se izgrađuju se dječji stavovi o nultoj stopi tolerancije na verbalno, fizičko ili psihičko nasilje prema drugima.

Tijekom 2015. i 2016. godine Udruga Logos Media iz Pule provela je radionice senzibilizacije za potrebe slijepih i osoba s posebnim potrebama kod djece predškolske dobi u Gradu Puli, u 105 matičnih i područnih osnovnih škola u Istarskoj županiji za učenike od prvog do šestog razreda, te za studente i profesore Odgojiteljskog i učiteljskog studija Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Projektom je, tijekom dvije godine, izravno obuhvaćeno više od 13 tisuća osoba. Projekt je više puta pohvaljen, ali dobio je i dobre povratne informacije. Sugerirano je naime da udruga u sljedećem periodu provede seminare za roditelje jer jedan manji broj roditelja izražava nezadovoljstvo što je njihovo dijete u razredu u kojem se nalazi dijete/učenik s posebnim potrebama. Nakon dobivenih informacija Udruga Logos Media je osmislila, u suradnji sa stručnjacima iz raznih područja, seminar i pripremila knjižicu s kojom će se s jedne strane osvijestiti i senzibilizirati roditelje za potrebe osoba s posebnim potrebama, a s druge strane pomoći roditeljima u odgoju svoje djece za senzibilizaciju osoba s posebnim potrebama.

Ove su godine tako nastavljene aktivnosti kroz seminare za roditelja školske djece. Roditeljima su potrebne upute kako odgajati i senzibilizirati svoju djecu za potrebe bližnjih, naročito u današnjem otuđenom svijetu, Stoga je udruga, u suradnji sa stručnjacima pripremila knjižicu "Šuma različitih" s općim i posebnim savjetima što raditi u pojedinim prilikama.

- Smatramo da je izuzetno važno njegovati duh tolerancije i poticati senzibilizaciju djece u prvom redu za potrebe kako slijepih i slabovidnih, osoba s posebnim potrebama tako i općenito drugačijim osobama. Svojim aktivnostima educiramo i senzibiliziramo javnost za različitost. To činimo s djecom predškolske dobi i učenicima nižih razreda osnovnih škola jer je to najbolje vrijeme za usvajanje i izgradnju stavova i vrlina, rekao je Janko Žufić, voditelj projekta. (S. ZRINIĆ TERLEVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter