Posljednjih godina sve izraženija je prisutnost divljih životinja na zaštićenim područjima grada, odnosno zelenim prostorima koje služe za šetnju i rekreaciju. U nedostatku i permanentnom smanjivanju prirodnih obitavališta, životinje, s naglasnom na divlje svinje i čagljeve, i same bježe od novoizgrađenih cesta, kuća i vikendica te nova skloništa traže na Paludu, Zlatnom rtu i Škarabi. No, susret šetača i krmače s mladima nije ugodan, a još manje kad ti stazu presiječe "otac familije".
Plan za područja koja nisu lovišta
Isto tako, učestale su i prometne nezgode - sudari životinja i automobila, kao i već uobičajeno haračenje i hranjenje životinja na krumpirištima. Zaštita od divljih svinja, u više je navrata bilo predmetom rasprave Grada, Komunalnog servisa, Lovačkog društava i JU "Natura Histrica". Bezuspješno, jer zakon ne dozvoljava njihovo uklanjanje iz lovačkih ruku. Ipak, kako doznajemo, svi oni izradili su program zaštite divljači na područjima koja nisu lovišta.
- Izrađen je program, koji se odnosi na područja koja nisu lovišta - poput Paluda, Zlatnog rta i Škarabe, a posljednju riječ na prijedlog rješenja trebalo bi dati Ministarstvo zaštite prirode RH-a, kaže predsjednik Lovačkog društva Rovinj, Franko Udovičić, od kojeg doznajemo da program daje rješenje kako da lovci djeluju i "izvuku" nepoželjnu divljač i koji bi, ukoliko bude prihvaćen trebao biti primjenjiv od početka rujna. (Nina ORLOVIĆ RADIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM IZDANJU