Debakl svjetskih prvaka: Španjolska - Nizozemska 1:5

U prvom susretu B skupine svjetskog nogometnog prvenstva Nizozemska je na Fonte Nova areni u Salvadoru deklasirala aktualnog svjetskog prvaka Španjolsku 5:1. Furia je povela golom Xabia Alonsa iz jedanaesterca u 27. minuti, a potom su Nizozemci okrenuli rezultat postigavši pet golova. Strijelci za Oranje bili su Robin van Persie (44, 72), Arjen Robben (53, 80) i Stefan de Vrij (65).

Bila je to repriza finala s posljednjeg SP-a u Južnoj Africi kada je Španjolska nakon produžetaka slavila 1-0 golom Andreasa Inieste.

U drugom kolu, 18. lipnja sastaju se Nizozemska i Australija, te Španjolska – Čile, dok će u zadnjem kolu, 23. lipnja snage odmjeriti Australija i Španjolska, te Čile i Nizozemska.

Drugi najteži poraz Furije u povijesti

Debakl aktualnih svjetskih prvaka Španjolaca na otvaranju svjetskog prvenstva od Nizozemske (1:5) drugi je najteži poraz Furije u povijesti svjetskih prvenstava.

Najteži poraz doživjeli su 1950. godine na svjetskom prvenstvu također u Brazilu kada su izgubili od domaćina prvenstva 1:6. Tada su ih uništili Jair, Chico, Ademir, Zizinho.

Ovoga puta uništili su ih Nizozemci predvođeni sjajnim Robinom van Persieom i Arjenom Robbenom koji su zabili po dva gola.

To su ujedno i jedine dvije utakmice španjolske reprezentacije u povijesti svjetskih prvenstava u kojima su primili više od tri gola.

Pred 38.000 gledatelja na stadionu Fonte Nova Arena sudio je Nicola Rizzoli iz Italije.

Strijelci: 1-0 Xabi Alonso (27pen), 1-1 Van Persie (44), 1-2 Robben (53), 1-3 De Vrijn (64), 1-4 van Persie (72), 1-5 Robben (80)

ŠPANJOLSKA: Casillas - Azpilicueta, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba -Busquets, Xabi Alonso (pedro, 63)- Iniesta, Xavi, David Silva (Fabregas, 78) - Diego Costa (Torres, 63)

NIZOZEMSKA: Cillessen - Janmaat, Vlaar, De Vrij (Veltman, 77), Martins Indi, Blind - DeJong, De Guzman (Wijnaldum, 62), Sneijder - Van Persie (Lens, 79), Robben

Čile - Australija 3:1

Čile je sjajno otvorio utakmicu i već nakon 14 minuta je vodio 2:0 golovima Alexisa Sancheza (12) i Valdivia (14). Australci su do konca poluvremena uspjeli smanjiti, a strijelac je bio Cahill u 35. minuti. U nastavku susreta bilo je niz prilika na obje strane, a sve dvojbe oko pitanja pobjednika riješio je Beausejour u 90. minuti.

U redovima australske reprezentacije nastupila su trojica nogometaša hrvatskih korijena - kapetan Mile Jedinak, Ivan Franjić, te Matthew Špiranović, dok su na klupi sjedila još trojica - Eugene Galeković, Oliver Bozanić i Dario Vidošić.

U drugom kolu, 18. lipnja sastaju se Nizozemska i Australija, te Španjolska - Čile, dok će u zadnjem kolu, 23. lipnja snage odmjeriti Australija i Španjolska, te Čile i Nizozemska.

CUIABA. Arena Pantanal; Sudac: Doue Noumandiez (O.Bje)

Strijelci: 1-0 Alexix (12), 2:0 Valdivia (14), 2-1 Cahill (35), 3-1 Beausejour (90)

ČILE: Bravo - Isla, Medel, Jara, Mena - Aranguiz, Diaz, Vidal (od 60. Gutirrez) - Alexis Sanchez, Valdivia (od 68. Beausejour), Vargas (od 88. Pinilla)

AUSTRALIJA: Ryan - Franjić (od 49. McGowan), Wilkinson, Špiranović, Davidson - Jedinak, Milligan - Leckie, Bresciano (od 78. Troisi) , Oar (od 68. Halloran) - Cahill

REZULTATI:

Španjolska - Nizozemska 1:5 (Alonso 27-11m / Van Persie 44, 72, Robben 53, 80, De Vrij 65)

Čile - Australija 3:1 (Alexis 12, Valdivia 14, Beausejour 90 / Cahill 35) (Hina)