Predstavnici svih sindikata državnih i javnih službi i Vlade jučer nisu potpisali sporazum o očuvanju materijalnih prava zaposlenih u javnim i državnim službama, a njihov je novi sastanak najavljen za danas ujutro.
Vlada je predložila sporazum o promjeni visine plaća zaposlenih u državnim i javnim službama kojim se točno definira vrijeme kada će se povećati plaće. Vlada predlaže da to bude u trenutku kada se ukupni bruto domaći proizvod vrati na razinu iz 2009., dakle u vrijeme kada je počela kriza, jer to osigurava da ima sredstava za isplatu povećanja plaća od 3 posto i osigurava da se taj sporazum može ostvariti, kazao je nakon poslijepodnevnog sastanka ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić.
Taj je sastanak održan nakon što je tijekom jutra jučer propao zadnji pokušaj mirenja 11 sindikata s Vladom, a potom su ti sindikati najavili da od srijede, 5. lipnja, kreću u štrajk.
Mrsić je u izjavi i nakon poslijepodnevnog sastanka istaknuo da će se Vlada obvezati da u 2013. neće smanjivati razinu plaća u državnim i javnim službama. Ponovio je da Vlada neće kupovati socijalni mir, neće se zaduživati za isplatu plaća te da želi potpisati sporazum koji je ostvariv i za jednu i drugu stranu. Za sutra ujutro najavio je nastavak razgovora predstavnika svih sindikata državnih i javnih službi i nada se da će većina sindikata potpisati sporazum.
Na novinarski upit o najavljenom štrajku dijela sindikata, Mrsić je rekao da se nada da štrajka neće biti, kako će se ipak sjesti za stol. "Ovo je kompromisan prijedlog", kazao je Mrsić, koji smatra da će biti dosta sindikata koji će pristati na ovakav sporazum.
- Neće biti blokade zemlje, granica, zdravstveni sustav će funkcionirati normalno, nadam se da će i matura funkcionirati normalno, rekao je.
Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec rekao je da sindikati u srijedu idu u štrajk kao što su najavili.
"Štrajk u srijedu ide; ako postignemo dogovor mi ćemo ga obustaviti, kao i ako u štrajku postignemo dogovor", kazao je.
"Mi nudimo rješenje, Vlada mora zajamčiti da neće više smanjivati plaće i da će ono što je jednostrano otela vrati u razumnom roku, a ne u ovom roku za 15 godina", kazao je Mihalinec, koji je najavio da će doći na nastavak razgovora.
No, na taj sastanak ne kani doći predsjednik Matice sindikata Hrvatske Vilim Ribić, koji je ponovio da su prijedlozi Vlade nerealni, da Vlada ne želi dati garanciju da neće smanjivati plaće i dodatke, ukupnu razinu primanja svakog pojedinca u ovoj godini.
"Žele da se vrati 3 posto plaće kada BDP poraste 5 ili više posto. U Njemačkoj je rast BDP-a 0,1 posto, a Njemačka stoji malo bolje; cijela Europa je u recesiji, a oni predlažu da nam to vrate kada rast bude 5 posto. To je valjda za pet ili 10 godina", kazao je Ribić. (Hina)