Od 1. veljace Slovenci ubiru novi harac, odnosno pocela je primjena novih vinjeta - plave boje - koje ce vrijediti (u slucaju da kupite jednogodišnje) do 31. sijecnja 2011. godine.
Kao što je poznato, godišnja vinjeta košta 95 eura (689,70 kuna) i ako je kupite, cijelu godinu možete voziti svim dionicama slovenske mreže autocesta: do Ljubljane, Kranja, Celja, Maribora, možete preko Slovenije do Zagreba itd., itd.
Normalno, za nas Istrane koji, vecim dijelom, slovenske ceste koristimo tek da bismo preko "dežele refoška" odlazili u Italiju i dalje u Europsku uniju, platiti 95 eura za pišljivih desetak kilometara autoceste od Škofija do Kopra jednako je kradi.
Ima naših ljudi koji dnevno prometuju preko Slovenije da bi došli do radnog mjesta negdje u Italiji - od Trsta pa do Udina i cak Pordenonea - pa im je godišnja vinjeta neophodna.
Dok sam matematicki razmišljao o slovenskoj vinjeti i zakljucio da se stvarno radi o kradi i da ce susjedi dodatno masno zaradivati na "našim" turistima koji ce preko Slovenije dolaziti na istarsku obalu, sjetio sam se našeg dragog Ipsilona koji ce uskoro postati autocesta, ali koji to još nije, vec je u suštini obicna cesta s naplatnim kucicama na jednom mostu i pred jednim tunelom.
Ponukan time, izracunao sam koliko me godišnje košta Ipsilon, a koji jedanput na tjedan prevaljujem put izmedu Trsta (mjesta u kojem radim) i Rovinja (mjesta gdje sam se rodio) da bih obavio najobicniji obiteljski ritual (obilazak rodnog grada, šetnja rivom, razgovor i rucak s roditeljima).
Dakle, svaki tjedan za takvo putovanje valja izdvojiti 28 kuna (3,8 eura) mostarine na Mirni, što mjesecno iznosi najmanje 112 kuna (15,2 eura), a godišnje 1.344 kunica (182,36 eura). Cak i kad od toga izuzmem mjesec dana godišnjeg odmora, ipak moram godišnje izdvojiti 167,16 eura - puno, puno više nego za slovensku godišnju vinjetu.
Kad bi mi utemeljitelji Ipsilona omogucili nešto poput slovenske vinjete, bio bih im jako zahvalan. Vjerujem da ima naših gradana koji moraju dnevno prometovati Ipsilonom, odnosno preko mosta na Mirni i kroz Sloveniju: treba njih pitati koliko ih sve to godišnje košta.
Haraca na sve strane, kao u srednjem vijeku.