Cvenić: HEP nema razloga zaustavljati Plomin C

(M.ANGELINI)
(M.ANGELINI)

Uoči referenduma u nedjelju na kojem će 25.000 stanovnika Labinštine odgovarati na pitanje jesu li za izgradnju termoelektrane Plomin C na ugljen, gradonačelnik Labina Tulio Demetlika u emisiji Hrvatskog radija u petak je kazao da se zalaže isključivo za korištenje plina kao energenta, dok je direktorica tog projekta Ljubica Cvenić istaknula da analize pokazuju da je plin na toj lokaciji neisplativ te da, bez obzira na ishod referenduma, HEP nema razloga zaustavljati projekt.

"Mi u Istri ne želimo ugljen, isključivo smo za energent plin, a ako ishod referenduma bude protiv ugljena to će nam bit argumenti da ponovno sjednemo za stol sa predstavnicima nadležnih ministarstava i da o tom problemu počnemo transparentno razgovarat", kazao je gradonačelnik Labina Tulio Demetlika, komentirajući u radio emisiji "U mreži prvog" mogući ishod  nedjeljenog referenduma.

Demetliku, koji smatra da stvari oko Plomina C, termoelektrane koja bi se trebala pokretati na ugljen, još uvijek nisu završene, prije svega smeta što u cijeli proces nije bila uključena lokalna zajednica. Umjesto termoelektrane na njegovu području, predlaže uz ostalo četiri manje termoelektrane razmještene na području cijele Hrvatske.

S druge strane, Ljubica Cvenić, direktorica projekta Termoelektrane Plomin C, istaknula je kako je ugljen dugo godina bio, sada je i ostat će i ubuduće jedan od energenata koje je jamstvo za stabilnu i sigurnu opskrbu električnom energijom i u Europi i u svijetu.

"Cijena ugljena najmanje je osjetljiva na geopolitičke promjene, ugljen je raspoloživ iz mnogo različitih pravaca i on ostaje nezamjenjiv. Isto tako, razvoj novih tehnologija značajno je smanjio nekadašnje ogromne negativne emisije", kazala je Cvenić, dodavši kako su i dalje u pregovorima s jednim japanskim strateškim partnerom koji nudi, tvrdi, i konkurentne cijene i prvorazrednu tehnologiju. 

Kao jedan od vodećih problema zbog kojih se mora ići u izgradnju Plomina C, Cvenić navodi činjenicu da će u nekoliko sljedećih godina u Hrvatskoj morati bit ugašeno nekoliko termoelektrana snage više od tisuću megavata. 

"Projekt je odgovorno analiziran sa svih mogućih aspekata i zaključak je bio da prirodni plin kao gorivo na toj lokaciji ne može doći u obzir jer bi to bilo neisplativo" istaknula je direktorica projekta Termoelektrane Plomin C, dodavši kako HEP kao nositelj projekta, bez obzira na ishod nedjeljnog referenduma, nema razloga zaustavljati projekt jer je, istaknula je, dosad sve napravljeno po zakonu.

Vedran Jurić, direktor Sektora za investicije HEP-a, dodao je da poruke o zaustavljanju projekata unose nemir među investitore. Jurić je, osim toga, naveo i kako su ugljene tehnike sagorijevanja posljednjih godina vidno uznapredovale i da su se stoga drastično smanjile opasnosti za ljude i okoliš.

"Europa ne odustaje od ugljena, primjerice samo u Njemačkoj imamo preko 50 termoelektrana na ugljen, 13 milijuna stanovnika u Njemačkoj živi pored ugljenih elektrana. Na Mediteranu imamo 40.000 megavata instaliranih na ugljen. Isto tako, ugljen ostaje u svim europskim projektima  do 2050. godine", kazao je Jurić.

S druge strane, Dušica Radojčić iz Zelene Istre, navela je da javna rasprava o tome projektu nije provedena prema propisima i da su ignorirane sve primjedbe vezane uz Studiju utjecaja na okoliš. 

"Ugljen je tihi ubojica, ljudi obolijevaju od kardiovaskularnih bolesti, raka pluća, astme", kazala je Radojčić, dodavši da bi prema nekim istraživanjima zbog Termoelektrane Plomin C u sljedećih 40 godina moglo umrijeti 700 ljudi.

"Tužno je kada se svi okreću obnovljivim izvorima energije a mi planiramo elektranu na gorivo iz prošlosti. Ako je HEP-u ugljen kao energent jeftin i lako dostupan to je samo zato jer ne računaju na sve negativne posljedice koje će to imati na cijelo društvo" zaključila je aktivnistica Zelene Istre.(Hina)


Podijeli: Facebook Twiter