Crna Gora placa ruske dugove

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Crnogorska vlada ce do kraja ovog tjedna morati uplatiti Deutsche banci iznos od 23,4 milijuna eura na temelju jamstava danih Kombinatu aluminijuma Podgorica (KAP), potvrdeno je iz ministarstva financija, prenose u srijedu podgoricki mediji.

Postoji opasnost da se nakon aktiviranja jamstava za kredit kod Deutsche banke aktiviraju i ostala vladina jamstva dana KAP-u, koja iznose oko 170 milijuna eura s kamatama. Na naplatu 30. travnja dospijeva rata kredita od 16,3 milijuna eura kod OTP banke, a Madari su tijekom reprogramiranja duga u listopadu upozorili da ce aktivirati svih 49,6 milijuna eura jamstava ako rata ne bude podmirena u predvidenom roku.

Kombinat aluminijuma Podgorica je najveci industrijski gigant u Crnoj Gori i predstavlja 51 posto izvoza, a od 2005. godine posluje u sastavu Centralno europske aluminijske kompanije - CEAC, tvrtke osnovane za upravljanje imovinom ruske EN plus Grupe u regiji središnje i istocne Europe.

Nakon ulaska u sastav CEAC-a Aluminijski kombinat je zapao u teškoce, nije vracao kredite niti radnicima redovito isplacivao place zbog cega je došlo do niza radnickih štrajkova i zahtjeva da vlada riješi njihove probleme. Ona je zaduživanjem ili izdavanjem jamstava kod banaka kratkorocno osiguravala socijalni mir i sada kada su banke zatražile povrat kredita aktivirana su jamstva koja je crnogorska vlada dala kako bi kombinat funkcionirao.

Crnogorski parlament, nakon više rasprava o KAP-u, naložio je vladi raskidanje ugovora s ruskim partnerom, za kojega kažu da "skoro ništa" nije uložio u modernizaciju proizvodnje, da izvlaci kapital iz Crne Gore, a ostavlja dugove crnogorskim gradanima.

Predsjednik Odbora direktora KAP-a Aleksej Kuznjecov negirao je te tvrdnje, rekavši da je CEAC do sada uložio preko 200 milijuna eura te da je izlišno ocekivati znacajnije poslovne rezultate u vrijeme kada cijena metala na burzama znacajno pada te da nemaju nikakvih subvencija u placanju elektricne energije, kao sve druge slicne tvrtke. On je porucio da ce se, ako Crna Gora raskine ugovor, njegova tvrtka žaliti medunarodnim sudovima.

Cak je i ruski veleposlanik u Podgorici Andrej Nesterenko, kako je prenio dnevnik DAN, rekao da bi taj postupak vlade zahladio rusko-crnogorske odnose, da bi se kasnije ispravio rekavši da je "loše shvacen" te da "u odnosima dvije države ne postoji problem koji bi mogao ugroziti bilateralne odnose".

Premijer Igor Lukšic je potvrdio da njegova vlada vec radi na realiziranju zahtjeva parlamenta i koristi sve mehanizme, a neki su vec pokrenuti, u cilju raskida ugovora s ruskim partnerom u KAP-u.

"To znaci preuzimanje pune odgovornosti za rad KAP-a, stvaranje uvjeta za stabilizaciju proizvodnje i osiguranje dugorocne opskrbe elektricnom energijom kako bi se stvorili uvjeti za dovodenje novog partnera", kazao je Lukšic. Što se kredita tice, iz Vlade porucuju da ako se aktiviraju sva jamstva, biti ce to veliki udar na državni proracun, ali da ga nece ugroziti.


Podijeli: Facebook Twiter