Već od samog početka moglo se naslutiti da će peta sjednica Gradskoga vijeća Grada Poreča proteći burno. Od 17 vijećnika bilo je prisutno njih 15, a kako je vrijeme odmicalo taj broj smanjio se za još dvoje, demonstrativno napustivši sjednicu. Pred sam kraj aktualnog sata Goran Gašparac (SDP) je bio nezadovoljan odgovorima s prošle sjednice te je nastavio postavljati nova pitanja. Budući da je svoje vrijeme iscrpio predsjednik Vijeće Dean Pauletić ga je prekinuo. Pitanja je zatim želio postaviti i Dražen Prgić (HDZ), no aktualni sat je završio. Nakon pauze od desetak minuta, Prgić je to isto unatoč Pauletićinoj izričitoj zabrani insistirao da učini, te na koncu predao pitanja pismenim putem, i uz povike da ne želi samo statirati napustio sjednicu.
Nezadovoljni Prgić napustio sjednicu
Među mnogobrojno postavljenim pitanjima, čak tri vijećnika, Zorana Zulijania, Slavka Fornažara i Azeglia Picca zanimalo je što se dešava s natječajem za kupnju stanova iz Programa društveno poticane stanogradnje, popularno zvanoga POS, a koji je bio raspisan još 2014. godine i od tada do danas nitko o ničemu nije obavijestio građane s liste reda prvenstva što se dešava i zašto se gradnja toliko odužila. Gradonačelnik Peršurić, ali i pročelnik Upravnog odjela za upravljanje gradskom imovinom Đulijano Petrović rekli su kako su ishodovani svi projekti za ukupno šest stambenih jedinica, te da je sva dokumentacija s gradske strane uredno poslana u Agenciju za pravni promet i posredovanje nekretninama u Zagreb. S obzirom da se u APN-u od tada do danas promijenilo čak tri direktora cjelokupna se stvar otegnula, jer se svaki puta dokumentacija im mora nanovo slati. Na njima je sada da raspišu natječaj za izvođenje radova, i za nadati je da će to učiniti do kraja godine kako bi u 2018. godini već započela se gradnja. Na njihov odgovor nadovezao se i vijećnik Picco, koji je predložio da se u budućnosti razmišlja i o gradnji POS stanova u starogradskoj jezgri, jer time bi se zasigurno taj dio grada, obzirom na sve manje stanovnika oživio.
Vijećnici su nakon tih odgovora vladajuće doslovno izbombardirali ostalim pitanjima i prijedlozima, a pred sam kraj aktualnoga sata za govornicu stao i Gašparac koji je predsjedavajućeg Pauletića doveo na rub živaca, a potom je Prgić zbog nemogućnosti postavljanja pitanja napustio sjednicu.
Preneseni udjeli VSI-ja u Vodovod
U nastavku dnevnoga reda jednoglasnim podizanjem ruku usvojena je Odluka o prijenosu poslovnoga udjela Vodoospskrbnog sustava Istre društvu Istarski vodovod. Prihvaćena su izvješća o radu, ali i ona financijska, Talijanske osnovne škole Bernardo Parentin, dječjih vrtića Radost i Paperino, te Umjetničke škole Poreč i fonda Zdravi Grad za 2016. godinu. Istim brojem ruku usvojena je i odluka o ukidanju javnog dobra u općoj uporabi jedne male gradske nekretnine za formiranje okućnice, kao i odluka o kriterijima za financiranje Javne vatrogasne postrojbe Centra za zaštitu od požara za 2017. godinu.
Nakon trosatnog zasjedanja, zadnja točka dnevnog reda, odluka o izmjenama i dopunama odluke o komunalnom doprinosu, mnoge je vijećnike potakla na raspravu. Za riječ se javili mnogi, i u 15-minutnoj raspravi zatražili odgovore zbog čega popust plaćanja komunalna doprinosa nekima se odobrava a drugima ne. Na što im je odgovoreno da to nije istina i da ako malo bolje pročitaju cjelokupnu dokumentaciju uvidjeti da se popust odnosi i na male i velike poduzetnike, fizičke i pravne osobe, i da je cilj popusta od 30 posto pružanje pomoći u vrijeme gospodarske krize. Neki su smatrali da primjerice nije u redu taj popust davati velikim kompanijama poput Valamara i Plave lagune, jer oni ionako koncem godine ostvare i više nego zadovoljavajuću dobit, te da njima ta antirecesijska mjera nije potrebna.
Sjednicu napustio i nezavisni Zennaro
Drugi su smatrali da to isto nije potrebno odobravati ni onima koji ne žive na ovome području i slično, a najaktivniji za govornicom bio Maurizio Zennaro s liste grupe birača. Gradonačelnik Peršurić skupa s pročelnikom Upravnoga odjela za komunalni sustav Marinom Poropatom, u detalje su obrazlagali da se po sili zakona ne može raditi diskriminacija ako tu netko nema npr. prijavljen obrt i slično, te napomenuli na kraju da za provođenje ove odluke nisu potrebna nova sredstva jer će se ona ionako prihodovati provođenjem same odluke. No ti odgovori nisu zadovoljili Zennara, koji se nakon već nekoliko obraćanja za govornicom ponovno javio za riječ, a predsjedavajući Pauletić rekao kako mu to ne dozvoljava jer je iscrpio sve svoje vremenske mogućnosti. Tako je prije samoga glasanja sjednicu demonstrativno napustio i Zennaro, a prisutni vijećnici tu točku dnevnoga reda prihvatili sa 11 glasova za, jednim protiv i dva suzdržana glasa. (Ivan GRGAT)