Ako netko ima novca, pravo mu je vrijeme da sada kupi stan, kucu ili gradevinsko zemljište. Cijene nekretnina padaju vec neko vrijeme kao posljedica gospodarske krize koja je prije tri godine u Hrvatskoj zaustavila gradevinski boom i itekako usporila promet nekretninama.
Sve bi to bila dobra vijest za one koji su vrijedno štedjeli kada ne bi bilo najnovijih zakona koje se slobodno može nazvati predizbornima, poput Zakona o legalizaciji bespravno sagradenih objekata, odnosno Zakona o postupanju s nezakonito izgradenim zgradama, te izmjena i dopuna Zakona o prostornom uredenju i gradnji - koji su onemogucili da se vlasnici nekretnina upišu u zemljišne knjige.
Naime, sudovi ne tumace zakonske propise na jednak nacin kao nadležno ministarstvo i smatraju da bi za uknjižbu vlasništva nad nekretninama u zemljišne knjige trebalo prethodno priložiti i uporabnu dozvolu u zemljišne knjige. Dosad to nije bila zakonska obveza.
Još je nejasno kako primijeniti odredbe
Upravo su o tom problemu proteklog vikenda razgovarali vlasnici agencija za posredovanje nekretninama s predstavnicima nadležnih ministarstava, Državnog odvjetništva te sudova na Forumu poslovanja nekretninama na Brijunima, gdje su se pokušala dati objašnjenja vezano za nove zakone.
Dubravko Ranilovic, predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, kazao nam je da na forumu opet nije pojašnjeno što je ciniti.
- Teško je komentirati tu situaciju, koja je trenutno zakocila promet nekretninama u Hrvatskoj. Svaki zemljišnoknjižni odjel postupa razlicito. Došlo je do nesporazuma gdje se jednostavno pogrešno tumace, odnosno ne shvacaju, odredene zakonske odredbe. Naime, zemljišnoknjižni odjeli nisu znali kako postupati sa zakonskim odredbama pa nisu dozvoljavali upis vlasništva bez pozitivne zabilježbe. Po tumacenju zakona, zemljišnoknjižni odjeli bi trebali dozvoliti prijenos prava vlasništva bez obzira na pozitivne zabilježbe. Medutim, i nakon predavanja na forumu još uvijek nismo sigurni kako bi se nove odredbe u praksi trebale primjenjivati, kaže Ranilovic.
Iako se na skupu nije govorilo o cijenama nekretnina i tržištu, Ranilovic je istaknuo da su cijene dosegle dno, ali da ce ipak neke nekretnine biti teško prodati.
Prilagoditi se gradanima i socijalnom stanovanju
- Cijene nekretnina, pa tako i u Istri, na godišnjoj razini padaju po 12 posto. Tu govorim o realiziranim cijenama. Medutim, još mnogo toga stoji neprodano. Stvar je u tome što je u Istri i Dalmaciji razlika izmedu tražene i realizirane cijene previsoka, odnosno vlasnici nekretnina imaju nerealne zahtjeve, smatra Ranilovic.
Na pitanje hoce li cijene nekretnina i dalje padati, odgovara da cijene sigurno nece padati kvalitetnim nekretninama. Problem je u tome što svi za svoju nekretninu smatraju da je kvalitetna.
- Ne možemo predvidjeti kada ce se dogoditi neka veca živost na hrvatskom tržištu nekretnina jer to ovisi o globalnoj krizi i gospodarstvu Hrvatske. Medutim, u buducnosti možemo poduzeti neke mjere koje bi amortizirale takve potrese na tržištu. Te mjere bi trebale ici u smjeru da se prilagodimo gradanima i socijalnom stanovanju. Trebali bismo davati stalne benefite. To ne bi trebalo vrijediti samo za socijalne stanove, nego i za studente i slicne situacije. Što se tice EU-a, jedina je razlika u odnosu na sada ta što za kupce iz Unije više nece postojati psihološka barijera pri kupnji nekretnina jer cemo i mi biti dio Unije. Medutim, promet nekretninama nece biti onoliki koliko se ocekuje. I kada udemo u Uniju, ljudi nece htjeti kupovati nekvalitetne nekretnine, kaže Ranilovic.
Povoljnije ponude, kupaca nema
Cijene nekretnina na Jadranu, ukljucujuci Istru, po kvadratu trenutno se krecu oko 1.809 eura. U rovinjskoj agenciji za posredovanje nekretninama Portun - Immobilis kažu da se cijene stanova u Rovinju krecu od 1.800 do 2.500 eura po kvadratu, za gradevinska zemljišta od 190 do 500 eura, a za samostojece kuce od 350 do 400 tisuca eura. Takoder u ovoj agenciji posreduju i nekretninama u okolici Žminja i Svetvincenta, pa se tako cijene kuca s bazenima krecu od 250 do 400 tisuca eura, a gradevinskog zemljišta od 25 do 40 eura po kvadratu.
Prema posljednjim podacima, cijene stanova u okolici Umaga krecu se oko 1.500 eura po kvadratu, cijena 30 godina stare kuce bez okucnice oko 100 eura po kvadratu, a gradevinskih zemljišta od 50 do 150 eura. Slicne cijene i za podrucje Poreca, s time da u centru Poreca više nema na prodaju toliko kvalitetnih nekretnina.
Što se tice unutrašnjosti Istre, odnosno Bujštine, Anka Refinovic, vlasnica umaške agencije Ana nekretnine, kaže da su realne cijene za gradevinska zemljišta oko 30 eura po kvadratu, ali da mnogi prodavatelji traže i duplo više. Dodaje i da je dosta manji broj domacih kupaca zbog pada standarda i nepovoljnih kredita, ali i stranaca, zbog ekonomske krize.
Prema podacima pulske agencije za prodaju nekretnina Maris, izgleda da su najpovoljnije cijene stanova u Puli. Naime, prema njihovim podacima, cijene u najvecem istarskom gradu krecu se od tisucu do 1.300 eura po kvadratu, neovisno o tome je li rijec o novogradnji ili starogradnji. Cijene gradevinskih parcela u Puli se pak krecu od 130 do 150 eura po kvadratu, ali cijene samostojecih kuca su raznolike. (Barbara BAN)