Cetvrt stoljeca jedinstvenog modnog duha

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Dvadeset i peto izdanje Londonskog tjedna mode, jednog od cetiriju najvažnijih svjetskih modnih dogadanja, u svojem ce jubilarnom izdanju na najbolji moguci nacin obilježiti cetvrt stoljeca postojanja. Tjedan mode u Londonu, na kojem ce se na pedesetak revija i još toliko popratnih dogadanja predstavljati modni noviteti za sezonu proljece/ljeto 2010., ove se jeseni seli u novi prostor u središtu grada, Somerset House.



Prelaskom na novu lokaciju, London Fashion Week privukao je nova imena svjetske mode, medu ostalima i kucu Burberry koja je prijašnjih godina revije uglavnom održavala na Milanskom tjednu mode. Iz Milana vracaju i Ballantyne i Pringle, iz New Yorka stižu Matthew Williamson i Jonathan Saunders, a iz Pariza Antonio Berardi. Medu najišcekivanijim imenima ove su godine i Jasper Conran, Christopher Kane, Marios Schwab, Roksanda Ilincic. Talenti iz razlicitih zemalja temelj su jedinstvenog modnog spektakla koji ce, najavljuju organizatori, londonskoj ekonomiji donijeti sto milijuna funta.



Kada je pokrenut, pred 25 godina, britanski su mediji s puno pohvale pisali o dizajnerima koji su londonsku kreativnu energiju prenijeli na modne piste. I cetvrt stoljeca kasnije, vecina se slaže kako je LFW mješavina glamura, elegancije, energije i jedinstvenog britanskog duha.

Osamdesetih godina prošlog stoljeca modna su se dogadanja umnogome razlikovala od onih danas. Dizajneri su se predstavljali na manjim revijama na razlicitim lokacijama u Londonu, da bi se s vremenom na sponzoriranim modnim revijama poceli promovirati novi, mladi i drukciji kreatori koji ce kasnije promijeniti svijet mode kao što su John Galliano i dvojac Bodymap. Kako bi se promovirali i organizirali tjedni mode u Velikoj Britaniji, 1983. godine formirano je Britansko modno vijece.



Kako bi na jednom mjestu okupili raspršenu britansku modnu scenu, u ožujku 1984. snage su udružili British Designer Show i London Designer Collections. Time je oznacen pocetak London Fashion Weeka kakvog danas poznajemo, dogadanja koje ukljucuje modne revije, izložbe, dodjele nagrada i slicno. Britansko modno vijece 1993. je godine preuzelo organizaciju Londonskog tjedna mode fokusirajuci se na privlacenje medunarodne publike, pronalaženje sponzora i pomaganje dizajnerskim talentima u ulasku na modnu scenu. Iako danas za radikalne modne ispade brinu druga imena - Christopher Kane, Gareth Pugh, Giles Deacon i drugi, strucnjaci se slažu da je duh londonskog tjedna mode još uvijek isti.



Jedinstven po svojim eksperimentalnim tendencijama, London Fashion Week nije samo mjesto na kojem se predstavljaju nove i izazovne kolekcije mladih modnih nada, vec i etablirani dizajneri cije se kolekcije s nestrpljenjem išcekuju. U Londonu se tako redovito predstavljaju neki od najpoznatijih i najutjecajnijih dizajnera današnjice - Alexander McQueen, Stella McCartney, Matthew Williamson i drugi. Iako možda nije sponzorski potkovan kao New York i iako se, kad su glavni modni trendovi u pitanju, ne može usporedivati s Milanom i Parizom, i Londonski je tjedan mode podjednako znacajan za funkcioniranje svjetske modne scene.


Podijeli: Facebook Twiter