Četvorici ukupno 14 godina zatvora, dvojici uvjetne kazne

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Vrhovni sud Republike Hrvatske potvrdio je zatvorske kazne koje je riječki Županijski sud u prosincu prošle godine izrekao šestorici okrivljenih koji su sjedili na optuženičkoj klupi pod optužbom da su bili članovi organizirane grupe koja je u pulskom priobalju i Limskom kanalu u Istri ilegalno izlovila najmanje 539 kilograma prstaca i poslije ih prodavala u Sloveniji, a državni proračun tako je oštećen za oko 2,7 milijuna kuna. 

Pet tisuća kuna za kilu 

Prvo i drugooptuženi, 64-godišnji Čedomil Božić iz Umaga i 45-godišnji Dražen Đurčević iz Pule, tako definitivno moraju odslužiti po četiri i pol godine zatvora. Jordanu Ambrožiću, 49-godišnjaku iz Šišana, postala je pravomoćna kazna od tri godine zatvora, a 70-godišnjem Miloradu Marinkoviću iz Pule za odslužiti je dvije godine zatvora. Serđu Iviniću, 53-godišnjaku iz Valbandona, i također 53-godišnjem Branislavu Mihajliku iz Pule potvrđena je uvjetna kazna od godinu dana zatvora, uz rok kušnje od četiri godine.

Svima se vrijeme provedeno u pritvoru uračunava u kaznu, a najviše Božiću, oko dvije godine, dok je po ovom kriteriju sljedeći na listi Ambrožić, s oko dva mjeseca provedenih u pritvoru. Božić je, inače, jedini od šestorice na suđenje dolazio iz pritvora, koji mu je za objave prvostupanjske presude i produžen.

Suci Vrhovnog suda potvrdili su i odluku riječkog Županijskog suda da se Republici Hrvatskoj dosudi imovinsko-pravni zahtjev "težak" oko 2,7 milijuna kuna, a šestorica osuđenih dužni su solidarno namiriti taj iznos. Šteta počinjena nedopuštenim izlovom i trgovanjem prstacima, u ukupnoj svoti od 2,695 milijuna kuna, utvrđena je temeljem cijene od pet tisuća kuna za kilogram prstaca.

Ipak, Vrhovni sud je odlučio da šestorica ne moraju uplatiti u državni proračun još oko 109 tisuća kuna na ime koristi ostvarene kaznenim djelom, kako je to bilo određeno prvostupanjskom presudom. Zaključeno je da nema mjesta za takvu odluku jer je ta njihova ilegalna korist, ostvarena deliktom, već obuhvaćena odlukom o dosuđenom imovinsko-pravnom zahtjevu hrvatskoj državi.

Od ovakvog stajališta Vrhovnog suda najviše će profitirati Ambrožić, za kojeg je prvostupanjski sud zaključio da je u ilegalnom biznisu prstacima zaradio najmanje 8.610 eura i da tu svotu, u kunskoj protuvrijednosti, mora uplatiti u državni proračun. Božić, primjerice, na kraju ipak nije, po ovom temelju, dužan namiriti državi 2.515 eura u kunskoj protuvrijednosti. No, ostala je prvostupanjska odluka da se Božiću oduzima tisuću eura u gotovini koji su mu u istrazi privremeno zaplijenjeni. 

Svi podnijeli žalbe

Na prvostupanjsku presudu, koju je vijeće sutkinje Ike Šarić objavilo 9. prosinca prošle godine, žalbe su podnijela sva šestorica okrivljenih, zbog, po njihovom mišljenju, bitne povrede odredaba kaznenog postupka, pogrešnog utvrđenog činjeničnog stanja, odluke o kazni i drugome, tražeći ukidanje presude, blaže kazne ili oslobađanje od optužbe. U žalbama se tvrdilo da bi se pravilnom ocjenom činjenica došlo do zaključka da nema dokaza da su Čedomil Božić i Dražen Đurčević organizirali i vodili zločinačko udruženje, a ostala četvorica zajedno s njima počinili kaznena djela u sastavu zločinačkog udruženja. No, suci Vrhovnog suda ocijenili su žalbe neosnovanim.

"Obrazloženje prvostupanjske presude sadrži logične i uvjerljive razloge o svim odlučnim i važnim činjenicama", zaključuje se u presudi Vrhovnog suda i daje za pravo vijeću sutkinje Ike Šarić. Napominje se da potvrda inkriminacija proizlazi već iz samih obrana optuženika, da Božić i Đurčević priznaju ključne optužbe. Riječki sud je pravilno ocijenio neosnovanim tvrdnje optuženika da je njihov dogovor bio usmjeren prvenstveno na izlov drugih vrsta školjki, mušula i dondola, koji je dopušten, a izlov prstaca sporedan i usputan, zaključili su suci Vrhovnog suda. (Fiore VEŽNAVER)


Podijeli: Facebook Twiter