Ukrajinska vlada službeno ce otvoriti Pripjat, grad duhova, za turiste.
Dobro došli u Pripjat, ukrajinski grad nesrece koji je samo nekoliko kilometara udaljen od najpoznatije nuklearke na svijetu - Cernobila.
Prije 25 godina, daleko od ociju javnosti, u ukrajinskoj nuklearnoj elektrani Cernobil ispitivao se sustav hladenja u cetvrtom reaktoru. Sustav je zatajio i došlo je do eksplozije. Tek 48 sati nakon tog dogadaja vlasti su odlucile alarmirati i evakuirati stanovnike Pripjata, grada udaljenoga samo tri kilometra od Cernobila, koji je posebno izgraden za radnike u elektrani i njihove obitelji.
Sada je Pripjat jedan od najposjecenijih ukrajinskih gradova, piše Msnbc. Gotovo 6.000 turista, vecinom Europljana, dolazi na turisticke ture kroz ovaj napušteni grad.
Pocetkom ove godine vlada je potrazi za svježim novcem odlucila uzeti svoj dio kolaca od turizma i otvoriti službene turisticke ture.
Pripjat je dva sata vožnje udaljen od Kijeva gdje ce vas turisticki vodic Ukrajinske informativne agencije uputiti u zone radioaktivnog zracenja, ukljucujuci i tzv. mrtvu zonu - podrucje u radijusu od 30 kilometara od centra zracenja.
Tura ukljucuje fotografiranje nedovršenih rashladnih tornjeva i hrdavih nuklearnih reaktora. Dopušteno je i fotografiranje uz kip posvecen vatrogascima poginulima u Cernobilu.
Turisti su opremljeni žutim Geigerovim brojacima, koji neprekidno mjere razinu radioaktivnosti, koje se krecu od niskih 10 mikrorendgena u Pripjatu, što je bezopasna razina, do 200 pred neslavnim reaktorom broj cetiri.
Posebno nadrealna je pocetna stanica turneje. Nije potrebno nositi zaštitne maske, ali grad podsjeca na jezivu vremensku kapsulu, pokriven je prašinom i ostavljen onakav kakav je bio kad ga je 1986. napustilo njegovih 50.000 stanovnika. Turisti šecu oko stambenih blokova, bazena, sportskih dvorana i orvelijanske Palace kulture koja fasadom koja otpada i razbijenim prozorima slici na sovjetsku verziju Titanika.
Pripjat je sagraden 1970-ih, a Sovjetski Savez ga je slavio kao jedan od najmladih gradova na svijetu. Grad je umro mlad, no nažalost nije umro i lijep.
Nakon cetiri sata obilaska i obroka koji, navodi novinar Msnbc-a, podsjeca na zatvorski, posjetitelji moraju provjeriti izloženost zracenju. Treperi li zeleno svjetlo, znaci da radijacije nema, te da možete ici. Ture nisu jeftine: krecu se od 400 dolara za pojedinacni izlet do 150 dolara ukoliko idete u grupi.
Sergej Mirni, zapovjednik voda za mjerenja radijacije koji je 1986. bio u Cernobilu, optužuje ukrajinsku vladu da koristi tragediju kako bi izvukla turisticke dolare te drži da bi reaktori trebali biti spomenik ekološke edukacije. "Cernobilski turizam ce nesumnjivo donijeti novac, ali želim vjerovati da može generirati i nešto više."