Carnajev pismeno komunicirao s istražiteljima

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Osumnjičenik za napade na Bostonski maraton Džohar Carnajev teško ranjen pri uhićenju, došao je k svijesti u nedjelju navečer i počeo je pisanjem komunicirati s istražiteljima, prenose američki mediji.

Carnajev (19), mladić čečenskog podrijetla, kojega je policija lovila 24 sata, osumnjičen je da je sa starijim bratom, koji je ubijen u okršaju s policijom, izveo dva bombaška napada na maraton u Bostonu 15. travnja pri čemu su tri osobe poginule, a 180 je ranjenih.

Pozivajući se na savezne dužnosnike NBC News je objavio da je mladić počeo odgovore na pitanja istražitelja pisati jer ne može govoriti zbog teške ozljede grla.

Kanal ABC piše da je na pitanja odgovarao "mjestimice", a istražitelji su ga pitali o mogućim suučesnicima i bombama koje su možda postavljene, a nisu detonirane.

Šef bostonske policije Ed Davis rekao je za CBS da su braća Carnajev bila opremljena tako da bi mogla izvesti još jedan napad eksplozivnim sredstvima, da su imali ručne granate kućne izrade koje su mogli upotrijebiti protiv policajaca.

CNN javlja da je mladi Amerikanac čečenskog podrijetla intubiran i pod sedativima. Kanal CBS javio je da je mladić ranjen na dva mjesta i da je izgubio mnogo krvi.

S obzirom na ranu u potiljku, istražitelji su iznijeli hipotezu da je možda pokušao počiniti samoubojstvo pucajući si u usta.

Džohar Carnajev liječi se u istoj bolnici u kojoj su zbrinuti ranjeni u dvostrukom atentatu na maratonu u Bostonu u kojem su tri osobe ubijene, a 180 je ranjeno. Oko 57 osoba bilo je u nedjelju još u bolnici, od kojih dvije u kritičnu stanju, prema CNN-u.

Da bi izvukli što je više moguće obavijesti, napose kako bi doznali jesu li braća Carnajev djelovala sama ili su imali mrežu koja stoji iza njih, istražitelji će primijeniti iznimku za javnost sigurnost, kako bi ga ispitali. Ta mjera znači da za Carnajeva neće tijekom nekoliko dana vrijediti prava zvana Miranda, koja mu dopuštaju da se brani šutnjom i da bude ispitan uz odvjetnika.

Neki su senatori čak zatražili da se na Džohara Carnajeva, iako je postao američki državljanin 2012., primijeni status neprijateljskog borca. U takvom statusu, koji se primjenjuje na zatočenike u Guantanamu, osoba može neograničeno i bez sudskog procesa biti u zatvoru.

Američki mediji oštro krizitiraju američku saveznu policiju FBI zbog propusta u vezi sa starijim bratom Tamerlanom Carnajevim jer je Rusija 2011. zatražila da ga FBI istraži. FBI je u petak izjavio da, nakon dojave strane vlade prije dvije godine, u razgovoru s Carnajevim, provjerom njegovih putovanja, aktivnosti na internetu i osobnih druženja, tada "nije utvrđena bilo kakva teroristička aktivnost".

U nedjelju se oglasila i skupina koja vodi islamističku pobunu protiv Rusije. Ograđujući se od bombaških napada u Bostonu ta je skupina izjavila da nije u ratu sa Sjedinjenim Državama i da nema ništa s napadima u Bostonu.

Roditelji i rodbina braće Carnajev odbacuju optužbe da su se braća terorizmom 'zarazila' u Čečeniji i drže da je odgovornost na Sjedinjenim Državama kamo su Carnajevi stigli kao djeca. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter