Akumulacijsko jezero Butoniga, vodni resurs ključan za vodoopskrbu Istre u špici turističke sezone, ovih je srpanjskih dana dospjelo na svoju najnižu kotu ikad, od svega 34 metra nad morem. To je ujedno i donja granica njegova korištenja, po preporuci mjerodavnih ustanova, kao što je Prirodoslovno-matematički fakultet.
Istarski vodovod Buzet je od PMF-a načelno dobio suglasnost da se voda još može koristiti do kote 33,5, a suglasnost je Istarski vodovod, kao koncesionar, zatražio i od Hrvatskih voda koje upravljaju akumulacijom.
- Hrvatske vode podržavaju našu inicijativu za korištenje dodatnih količina vode iz akumulacije sve dok je ona zdravstveno i kvalitetno ispravna. Za sada smo dobili suglasnost da idemo do kote 33,5. U slučaju da se pokažu potrebe za dodatnim korištenjem vode i ispod te kote, pravovremeno ćemo reagirati, izjavila je direktorica Istarskog vodovoda Laura Šuperina.
Prema sadašnjim projekcijama i uvjetima, rekla je Šuperina, voda iz Butonige pri koti od 33,5 bit će dostatna za korištenje do 8. kolovoza, a dobije li se suglasnost za dodatnih pola metra, prelazimo u drugu polovicu mjeseca kolovoza kada se očekuje i smanjena potrošnja zbog završetka turističke sezone.
Niža razina vode u akumulaciji odražava se i na rast njene temperature pa je ona upravo dosegla gornju granicu od 25 stupnjeva. Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće ograničava najviše dozvoljenu temperaturu na 25 stupnjeva, a to je parametar na koji se ne može utjecati u procesu kondicioniranja. Vodovod je, kao i u nekoliko navrata do sada, zatražio dozvolu resornog ministarstva za korištenje vode toplije od 25 stupnjeva i dobio je pozitivan odgovor za dodatna tri stupnja, no još uvijek nema potrebe za time. Šuperina ističe da je voda u vodoopskrbnom sustavu ispod 24 stupnja zahvaljujući prihranjivanju vodom iz izvora Bulaž.
Od početka ovog tjedna otkako su uvedene mjere redukcije vode prvog stupnja, prve pozitivne rezultate u Istarskom vodovodu primijetili su praćenjem noćne potrošnje.
"Voda u istarskim vodovodima ispravna je za piće", poručuje dr. Željko Dadić, voditelj Odjela za kontrolu zdravstvene ispravnosti voda i vodoopskrbu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. - Dođe li do kakvih problema, uđe li blato u vodocrpilišta, javnost će biti na vrijeme obaviještena, napominje on. (G. ČALIĆ ŠVERKO)