Nakon što su najnoviji podaci Zavoda za zapošljavanje pokazali da je Istra vodeca po porastu nezaposlenosti u državi, Sindikat Istre i Kvarnera na konferenciji za novinare optužio je županijske vlasti da njihova strategija razvoja Istru vodi u totalno pogrešnom smjeru.
- Bez razvoja industrijske proizvodnje i malog i srednjeg poduzetništva ništa se dobrog nece dogoditi radnicima u Istri, a ponajprije mladom naraštaju. Gospodarstvo koje se bazira iskljucivo na turizmu i uslužnim djelatnostima za posljedicu ima niske place i ugovor o radu na odredeno vrijeme. Zato ljeti uvozimo radnu snagu, a zimi je skupljamo na Zavodu gdje ce broj nezaposlenih uskoro prijeci 10.000, upozorio je predsjednik SIK-a Bruno Bulic.
Dodao je da politicari, mediji i PR agencije šalju krivu sliku da se u Istri izuzetno dobro živi, ali da pravo stanje pokazuju upravo podaci sa Zavoda za zapošljavanje.
- U Jugoslaviji, Istra je imala 30 posto vecu placu od svih republika. Sada smo lider po stopi nezaposlenosti, prosjecna placa u Županiji na razini je prosjecne place u Hrvatskoj, a imamo najvece troškove života. U Puli je sindikalna košarica preko 7.000 kuna mjesecno, što podrazumijeva da se u Istri živi loše, kazao je Bulic.
Upozorio je da se projekti župana Ivana Jakovcica baziraju prije svega na rasprodaji istarske zemlje s nastavkom djelatnosti koja donosi veliko bogacenje pojedinaca nauštrb jeftine sezonske radne snage koja se mora uvoziti. Ponovno je pozvao nadležne u županiji da potencijalne investitore za projekte poput Brijuni rivijere ugovorom obavežu na zapošljavanje radnika na neodredeno vrijeme.
- Tko želi Muzil, neka potpiše ugovor da ce zaposliti, primjerice, 500 radnika, a ukoliko to ne ucini, to treba biti valjan razlog da mu se raskine koncesija. No u Županiji takav ugovor ne žele potpisati. Trebalo bi zabraniti gradnju novih turistickih objekata, a umjesto toga ulagati u postojece te produžiti pred i posezonu, kazao je Bulic.
Dodao je da prosjecna neto dobit po radniku u Istri iznosi 49.600 kuna, dok je prosjek u Hrvatskoj 26.300 kuna, a što pokazuje da netko u Istri debelo zaraduje na radnicima.
Kritizirao je nedavnu izjavu predsjednika Ive Josipovica i njegovog tima za gospodarstvo koji smatraju da se racionalizacijom cijene radne snage može stvoriti konkurentnije gospodarstvo.
- S prosjecnom placom u Hrvatskoj može se pokriti svega 30 posto mjesecnih troškova cetveroclane obitelji, istice Bulic te predlaže kompletnu reviziju uvoza, izradu nacionalnog kolektivnog ugovora s najnižom cijenom rada te oporezivanje svih placa iznad državnog prosjeka.
Smatra da one poslodavce koji se ogluše na placanje poreza i doprinosa treba sankcionirati zatvorskim, a ne novcanim kaznama.
Stanje u državi u kojoj u realnom sektoru radi svega 18,2 posto svih zaposlenih te u kojem na svakog umirovljenika dolaze svega 1,2 radnika ocijenio je neodrživim. Dodao je da s ovakvom ekonomijom u Europsku uniju ulazimo kao gradani drugog reda, iskljucivo kao zemlja za rasprodaju.