"Potrebom za više od 5.000 sezonaca istarski hotelijeri potvrdili su da im interes nije razvoj vec iskljucivo dobit. Poznato je da su kuhari i konobari deficitarna zanimanja, no koliko su hotelijeri zaposlili radnika na neodredeno vrijeme i kako uopce misle da domicilno stanovništvo može živjeti od tri do šest mjeseci sezonskog rada", upozorio je na konferenciji za novinare predsjednik Sindikata Istre i Kvarnera Bruno Bulic.
- Što po tom pitanju radi lokalna samouprava ali i država kako bi favorizirali poslodavce koji nude ugovore na neodredeno vrijeme. I projekt Brijuni rivijera kojim se navodno planira zapošljavanje tri tisuce ljudi, istarski ce narod odvesti u bijedu i siromaštvo. U sklopu tog projekta radnici ce raditi kao sluge i nekvalificirana radna snaga, a sve pod izlikom izgradnje hotela i apartmana, smatra Bulic.
Napomenuo je da hotelijeri nigdje nisu povecali place za ovu godinu iako u svojim budžetima predvidaju porast gostiju, a time i vecu zaradu. "No za radnike novaca nema jer oni su samo trošak. Turisticka djelatnost je sa svojim normativima i standardima postala tvornica invalida", naglasio je.
Smatra da ukoliko premijerka Jadranka Kosor i župan Ivan Jakovcic imaju hrabrosti, neka projekt Brijuni rivijeru prvo pocnu realizirati na otocju Brijuni koje je, tvrdi jedino spremno i "cisto", a ne da narodu kradu obalu. Po njegovim rijecima, zbog planiranih lokacija koje ulaze u projekt, nitko nece moci ni prici i kupati se na obali na potezu od Barbarige do pulske željeznice stanice.
- Evo to se sprema narodu, a prica oko zapošljavanja biti ce ista kao i kada se govorilo da ce se na Dragoneri zaposliti 400 ljudi, no što je od toga ostvareno-ništa! Kada govore o zapošljavanju u sklopu tog projekta, neka nadležni uvjetuju broj stalno zaposlenih i to uvrste kao valjani razlog za raskid ugovora. Ako postoji plan raspolaganja obalom, zašto se ne preciziraju smještajni kapaciteti i kategorija hotela i apartmana ali i broj radnika s ugovorom na neodredeno vrijeme.
- Brijuni rivijera ce imati posljedice za najmanje tri generacije, a i slicni poput golfa, obicni su mafijaški projekti koji se provode s ortacima iz Istre, veli Bulic. Uvjeren je da ce se nakon što Hrvatska ude u Europsku uniju na Poluotoku sezonski zapošljavati jeftina radna snaga iz Rumunjske i Bugarske kao što je to, zakljucio je, sada slucaj s radnicima iz Slavonije.