Dugogodišnjoj agoniji tvrtke Uljanik Tvornica električnih strojeva i uređaja d.d. Pula došao je kraj, a po svemu sudeći taj kraj bi ustvari mogao značiti sretan početak. Naime, prošlog je tjedna izvršen upis tvrtke Uljanik d.d. kao vlasnika 129.474 dionica izdavatelja Uljanik TESU-a. Time je Uljanik d.d. stekao sto posto dionica trgovačkog društva Uljanik TESU. Uljanik TESU d.d. je od 2003. bio u vlasništvu Ministarstva financija, a pod operativnom nadležnošću više državnih agencija za upravljanje imovinom.
S Uljanikom se lakše diše
U tom je razdoblju praktički jedva preživljavao budući da ključna statusna i strateška pitanja nisu bila rješavana. Ukopan u mjestu, TESU je u tom razdoblju gomilao velike gubitke, rasla su dugovanja prema državi, ali i Uljanik Grupi. Na koncu je predstečajnom nagodbom definiran model smanjenja kapitala radi pokrića gubitaka, a to je dovelo do izlaska države iz vlasništva, a istovremeno su potraživanja Uljanika pretvorena u vlasnički udio.
Iako su u narednom razdoblju moguća i drugačija prijelazna organizacijska rješenja, dugoročni cilj Uljanika jest opstanak i razvoj proizvodnje elektropostrojenja i uređaja specifične namjene prema zahtjevima tržišta, poručili su iz Uljanik Grupe.
Što takav razvoj situacije znači za budućnost tvrtke i stotinjak zaposlenih, pitali smo predsjednika uprave Uljanik TESU-a Nevija Bugarina.
- Naravno da nam taj veliki sistem i njegovo snažno ime puno znači, posebno za jednu elementarnu sigurnost koju to nosi. Ali treba istaknuti i činjenicu da su takva vremena da te na tržištu nitko neće maziti. Međutim, Uljanik TESU ima znanje i tržišni potencijal, stoga smatram da ćemo, ukoliko se srede financije, moći tržištu ponuditi naš vlastiti proizvod, kaže Bugarin.
Poslovi s ruskom željeznicom
Unatoč brojnim problemima uspjeli su ove godine isporučiti generator najveće snage za toplanu u Đakovu, a uskoro bi trebao biti potpisan i ugovor za sličan posao s Viroviticom. Imaju dogovorenu poslovnu suradnju i projekte sa Slovenijom te Bosnom i Hercegovinom. Ugovoreni su poslovi za dvije hidroelektrane u Sri Lanki, a dosad su ruskoj nacionalnoj željeznici isporučili 30 generatora. Kroz brojna ispitivanja u Rusiji i Hrvatskoj uspjeli su doći i do certificiranja tih istih generatora, a to otvara mogućnost za nove narudžbe i poslove.
- TESU svojim proizvodima konkurira na tri tržišta: uz već spomenute hidro centrale i željeznicu, imamo prostora i na zahtjevnom tržištu brodske opreme. Naši su generatori i na velikoj platformi koja se nalazi u pulskom brodogradilištu. Nažalost, u Hrvatskoj je brodogradnja spala na dva slova, a to su Uljanik i 3. maj. I tu ima posla za nas, a treba napomenuti i da imamo odličnu suradnju s francusko-finskom kompanijom koja je specijalizirana za istraživanja mora. Njih isto zanimaju naši generatori, dogovaramo poslove s Islandom... Vjerujem da ćemo s Uljanikom na našoj strani sada jednostavnije dolaziti do takvih poslova, a onda bi i TESU trebao stati na svoje noge, zaključio je Nevio Bugarin. (Leonid SLIJEPČEVIĆ)