Budimpešta je grad s dušom

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Smiju se k'o da im je trinaest. A zašto i ne bi kada su iza sebe ostavile djecu, muževe, šefove, kuhanje i peglanje. Produženi vikend s prijateljicama vrijedi više od? ma teško je to rijecima docarati. U autobusu punom još snenih i šutljivih ljudi šale se da u Budimpeštu idu po bor.

Bor? Zar ga nisu mogle nabaviti u Puli? Nisu, shvacam tek s 24-satnim zakašnjenjem. Jer u Istri je bor - bor, a u Budimpešti caša toplog i kuhanog vina.



Iznimka koja ne potvrduje pravilo

Kao i vecina "pametnih" Hrvata, prema istocnim sam se susjedima godinama odnosila s bahatošcu, dok sam prema tzv. zapadnjacima osjecala strahopoštovanje. Koje li gluposti! Budimpešta je jedna od ljepših europskih metropola, a u predblagdansko vrijeme je i puno, puno više od toga. Ugodni domacini, turisti iz citavog svijeta, blagdansko ozracje i ukrasi, štandovi, kobasice... A snage za obici i vidjeti sve što treba doista je potrebno pa kao svi brzopotezni turisti tijekom dana obilazimo sve što se obici mora - Citadelu, najstariju sinagogu, crkvu svetog Ištvana, parlament, spomenik Anonimusu, Trg heroja? te najstariju slasticarnicu u Budimu Ruszwurm, kao i najrazvikaniju u Pešti Gerbeaud? Vecernji su sati rezervirani za cardu s romskom muzikom, a kasno poslijepodne za vožnju Dunavom?

Madari su nam slicniji nego što bi željeli

Budimpešta je definitivno grad s dušom, i to ne jednom, vec dvije - Budimom i Peštom koje se spajaju 1873. godine. Cak osam impozantnih mostova, od kojih svaki prica svoju povijesnu pricu, spaja dvije obale Dunava. Svakako cete odmah uociti i široke avenije i znamenite gradevine.

Madari, izumitelji cepelina (patent su prodali), kocije i Rubikove kocke, ponosni su vlasnici i milenijske podzemne željeznice koja je kao znamenitost upisana u UNESCO-vu baštinu. Uz doista mnoge znamenitosti, u ovom se romanticnom gradu, koji mnogi nazivaju i Parizom istoka, smjestila i jedna od najdužih i najatraktivnijih gradevina u Europi - zgrada madarskog parlamenta. Iako vas necu daviti prepricavajuci madarsku povijest, ne mogu odoljeti i moram napisati da je ista duga 268, a visoka 96 metara.

Ima cak 63 gromobrana i 691 prostoriju te biblioteku s više od pola milijuna knjiga politickog i povijesnog sadržaja. A koliko je to sve glomazno kazuje i podatak da se na toj zgradi uvijek nešto radi i da su uvijek prisutne skele. No, ono što je zanimljivo i što nas u neku ruku politicki vezuje, jest brojnost parlamentaraca. U Madarskoj, s nešto manje od deset milijuna stanovnika, "stoluje" njih 360 i svaka se nova Vlada kune da ce se taj broj smanjiti. Madari cekaju 2014., da se obecanje i ispuni te broj parlamentaraca padne na svega dvjestotinjak.

Kurioziteta radi napisat cu i da usprkos tomu što je Madarska clanica EU-e, nije prihvatila euro, vec je i dalje nacionalna valuta forinta, što je itekako važno znati kada ste, recimo, na autoputu pa nemate za toalet. Cijene u restoranima ili kupovnim centrima gotovo su identicne našima. A tu, dakle, moram i dodati da je prosjecna mjesecna placa Madara oko 600 eura, minimalna oko dvjestotinjak, a socijalna pomoc sto eura. Madari i Madarska po tome su nam i slicniji nego što bi željeli.



Palinka i papricice simboli carde i Madarske

Uz cuvenu rakiju Palinku, desertno vino Tokaj, oduševit ce vas, ukoliko ste tip za slatko, madarske slastice. Iako se nude na svakom koraku, isplati se posjetiti dvije slasticarnice - Gerbaud u Pešti te Ruszwurm u Budimu, i kušati njihove slastice, od kremšnita preko Dobos i Sacher torte do cuvene Esterhazy i ostalih. Doci u Budimpeštu a ne popeti se do crkve sv. Matijaša, gotovo je bogohulno. S te pozicije, vjerojatno puca najljepši vidikovac na Budimpeštu. Sama se lokacija, koja se naziva Ribarskim gradom, sastoji od sedam tornjeva i svaki predstavlja po jedno madarsko pleme. Citava je gradevina bajkovita i pomalo nestvarna, a tom uveliko doprinosi i spomenik Stjepanu I., ispred kojeg se možete slikati sa živim sokolom.

Nezaobilazan je i posjet Trgu heroja, na kojem se nalaze impozantni kipovi madarskih kraljeva. Sedam konjanika nalazi se u podnožju gotovo sto metara visokog obeliska na kojem je i kip žene, simbola pocela ljudskog postojanja. U jednoj ruci drži krunu, a u drugoj prepoznatljivi križ sv. Ištvana. Kipovi svih madarskih kraljeva postavljeni su u dugackom polukružnom nadsvodenom podestu.

Druženje s Madarima, dakako, završava u cardi s ciganskom muzikom. Tko se ne zna ili ne može opustiti, bolje da ga zaobide. No, tada ce propustiti probati cuveni madarski gulaš, a to je ipak, nedopustivo.


Podijeli: Facebook Twiter