Buđenje svijesti građana najvažniji zadatak lokalne samouprave

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

U pulskoj Komunalnoj palači održan je radni sastanak europskog projekta LIFE SEC Adapt, na kojem je sudjelovalo 50-ak sudionika iz Italije, Španjolske i Grčke, zemalja koje uz Hrvatsku sudjeluju u realizaciji projekta. U uvodnom dijelu zamjenik gradonačelnika Robert Cvek pozdravio je okupljene sudionike projekta, istaknuvši da je u visoko centraliziranom sustavu u državi poput Hrvatske otežano djelovati u rješavanju problema klimatskih promjena koje su u posljednje vrijeme postale globalni fenomen i nažalost naša realnost.

- Grad Pula je od 2011. godine supotpisnik europske inicijative Sporazuma gradonačelnika u sklopu kojeg se europski gradovi uključuju u borbu protiv klimatskih promjena i primjenu mjera energetske učinkovitosti i ostvarivanje projekata obnovljivih izvora energije kojima će se u konačnici do 2020. godine smanjiti emisije CO2 za više od 20 posto, a u skladu s europskom energetsko-klimatskom politikom. Grad Pula je do sada proveo niz uspješnih projekta poput nabavke 20 gradskih autobusa na prirodni plin putem ITU mehanizama, realizacije projekta Bičikleta - električnih gradskih bicikli, razvijanja projekta Dolcevita kao posebne mjere za financijski olakšanu obnovu pročelja zgrada, te provođenje projekta FIESTA - edukacije samih građana, iz razloga što smatramo da je upravo buđenje svijesti kod građana najvažniji zadatak lokalne samouprave koja ovome problemu mora pristupiti odgovorno i savjetima, poručio je Cvek, dok se nadovezao predsjednik Gradskog vijeća Grada Rovinja Valerio Drandić kazavši da su klimatske promjene problem koji je zahvatio cijeli svijet i o kojemu ovisi budućnost naše planete.

Projekt LIFE Climate Change Adaptation (Life Sec Adapt) prijavljen je na natječaj Life Climate Action Programa Life 2014-2020. i nastavak je projekta CITY SEC, putem kojeg su se istarski gradovi uključili u međunarodnu mrežu potpisnika Sporazuma gradonačelnika kao odgovor na izazove globalne promjene klime. U projektu sudjeluju četiri članice EU: Italija, Hrvatska, Grčka i Španjolska. Partneri iz Hrvatske jesu Istarska razvojna agencija (IDA) d.o.o., kao koordinator projekta, Istarska županija te šest istarskih gradova: Pula, Rovinj, Poreč, Buzet, Labin, Pazin. Cilj projekta je doprinijeti jačanju kapaciteta uključenih gradova u svrhu pravovremenog i uspješnog rješavanja nepogoda uzrokovanih klimatskim promjenama te nadopuna postojećih SEAP-a smjernicama neophodnim za prilagodbu nadolazećim klimatskim promjenama. (G. ROJNIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter