Brže priznavanje odšteta oboljelima zbog azbesta

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Niz zakona kojima se do sada rješavala problematika zbrinjavanja azbesta i zaštite radnika koji su bili u doticaju s azbestom, od iduće godine zamijenit će jedinstveni propis. Od 2006. godine u Hrvatskoj je u potpunosti zabranjeno stavljanje u promet ili korištenje azbestnih vlakana i proizvoda koji sadrže azbest, a u zabranu je uključeno svih šest vrsta azbesta. No, posljedice korištenja tog materijala u prošlosti i danas su prisutne. Najbolje to znaju nekadašnji radnici Salonita, Plobesta pa i niza drugih poduzeća. O njima i problematici azbesta u Hrvatskoj svojedobno je raspravljala i Međunarodna organizacija rada.

Medicinski je dokazano da azbest izaziva šest neovisnih bolesti koje se, neovisno jedna o drugoj, mogu pojaviti za 20, 30 odnosno 40 godina nakon izlaganja azbestu. Navodi se to u tezama za izradu jedinstvenog zakona kojim će se riješiti problematika zbrinjavanja azbesta, što ga priprema Ministarstvo rada i mirovinskog sustava.

Kako se, između ostalog, navodi, novim je propisom potrebno razmotriti i mogućnost da osoba kojoj je priznato pravo temeljem jedne bolesti, ukoliko kasnije razvije još jednu ili sve preostale bolesti, može pravnim putem izmijeniti postojeće rješenje i dobiti adekvatnu odštetu. Postupak priznanja odštetnih zahtjeva oboljelim radnicima od bolesti uzrokovanih azbestom se u praksi pokazao vrlo dugotrajnim, prvenstveno radi nedostatnih financijskih sredstava predviđenih za odštete radnicima. Želja je to ubrzati, no sve ovisi o novcu.

Kada je riječ o zdravstvenom nadzoru radnika koji su bili profesionalno izloženi azbestu, plan je precizno definirati azbest, kao i maksimalno dopustive koncentracije vlakana pojedinih vrsta azbesta u zraku radnog prostora, utvrditi rizike  za zdravlje radnika, kao i profesionalne bolesti uzrokovane azbestom. U postojećem registru profesionalnih bolesti izazvanih azbestom Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, lani je upisano 137 profesionalnih bolesti. Prosječan staž radnika na mjestu koje je uzrokovalo profesionalno oboljenje je 15,59 godina. Jedinstveni zakon regulirao bi i prava iz mirovinskog osiguranja. Namjera je propisati i različite dodatke na mirovinu ovisno o radnom mjestu i vrsti poslova na kojima je radnik bio neposredno ili posredno izložen azbestu.

Ministarstvo rada ističe i da u Hrvatskoj postoji velik broj ilegalnih ili neadekvatno uređenih odlagališta azbesta koji su opasni po okoliš i za zdravlje ljudi. (G. GALIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter