Branitelji rastavljaju prosvjednički šator

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Nakon što su u utorak objavili kraj prosvjeda koji je trajao 555 dana ispred Ministarstva branitelja, hrvatski branitelji i stradalnici Domovinskog rata počeli su u srijedu rastavljanje prosvjedničkog šatora na Trgu Nevenke Topalušić, tj. bivšoj Savskoj 66, a prema najavama, šator bi trebao biti preseljen u Muzej Domovinskog rata u Vukovaru.

Branitelji, ratni vojni invalidi i ratni veterani koji su prosvjedovali, iznose svoje stvari i inventar, a tijekom dana prosvjednički šator i inventar, odvesti će se u  Vukovar, gdje će se ponovo sastaviti i biti smješten, rekao je branitelj Anđelko Burilo.

Đuro Glogoški, jedan od neformalnih vođa prosvjeda i predsjednik Udruge 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida Domovinskog rata 1. skupine, na konferenciji za novinare u utorak  izjavio je da su ispunjeni svi uvjeti za prekid prosvjeda, koji je trajao od 20.  listopada  2014. godine.

Čelni ljudi Ministarstva koji nisu radili svoj posao više nisu na vlasti, a postoje naznake da će Ministarstvo branitelja, zajedno s hrvatskim braniteljima donijeti jedinstveni Zakon o  pravima hrvatskih branitelja i  članova njihovih obitelji, naglasio je Glogoški.

"Borba tu ne prestaje jer jedan od zahtjeva, a to je Ustavni zakon o pravima hrvatskih branitelja, za sad se neće moći izglasati, ali u godinama pred nama učinit ćemo sve da do toga dođe", kazao je jučer Glogoški. Branitelji traže mjesto u društvu kojem im pripada, te da Domovinski rat bude definiran kao obrambeni i oslobodilački, a nakon promjene vlasti nisu prekinuli prosvjed željevši time dokazati da se zauzimaju za braniteljska prava bez obzira tko je na vlasti, dodao je.

Ministar branitelja Tomo Medved rekao je danas gostujući na Hrvatskom radiju, da je preuzimanjem dužnosti počeo ozbiljan rad Ministarstva, te da su branitelji procijenili kako će se problemi početi rješavati u okviru nadležnih službi i donijeli su odluku o okončanju svoga prosvjeda, koji je trajao 555 dana.

Istaknuo je da su se problemi hrvatskih branitelja niz godina nagomilavali i da je njihov prosvjed  bio opravdan, a kako je žalosno  da su morali provesti 550 dana na cesti da bi ukazali da su njihovi problemi veliki.

Napomenuo je da je razdvajanjem mirovina u mandatu bivše vlade, Zakon o mirovinskom osiguranju pridonio da su korisnici opravdano sumnjali kako će, uz smanjenje proračuna, doći do smanjivanje njihovih prava. Ministar je potvrdio su u Ministarstvu započelio konkretne mjere za stavljanje izvan snage toga zakona te da očekuju ocjenu Ustavnog suda. očekuju ocjenu Ustavnog suda. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter