Borba za naftnu kompaniju: I Amerikanci u igri za Inu

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Predstavnici ruskog Rosnefta jučer su, kako neslužbeno doznajemo, bili u Zagrebu na razgovorima o potencijalnom preuzimanju Ine i sudjelovanju u istraživanju i eksploataciji jadranskog plina, dok s istim razlogom u Zagreb u petak stižu i predstavnici Gazprom Nefta.

Da su obje ove kompanije zainteresirane za otkup MOL-ovih 49 posto dionica u Ini, ali i Vladinih dodatnih 19 posto, poznato je već duže vrijeme, dok je i sam potpredsjednik ruske vlade Arkadij Vladimirovič Dvorkovič još u siječnju za hrvatske medije potvrdio da će jedna od ruskih naftnih tvrtki pokazati interes za ponuđeni udio u Ini te da predstoje pregovori s hrvatskom i mađarskom stranom.

S druge strane, nakon posjeta Amosa Hochsteina iz američke energetske diplomacije Budimpešti u utorak, mađarski dnevni list Népszabadság jučer piše da se Hochstein sastao sa Zsoltom Hernadijem, prvim čovjekom MOL-a, te je navodno dogovoreno da će stanovita američka kompanija, ne navodi se koja, podjednak dio dionica Ine otkupiti i od MOL-a i od hrvatske Vlade, nakon čega bi Inom, s podjednakim brojem dionica, upravljala tri dioničara. Upravljačka bi prava, pritom, pripadala stranim vlasnicima, dok bi Vlada kao treći vlasnik dobila neka dodatna prava u upravljanju Inom.

Na naš upit je li to točno, iz Ureda za odnose s javnošću MOL-a u Budimpešti potvrđuju da su Hochstein i Hoyt Yee kao zamjenik pomoćnika državnog tajnika SAD-a za regiju, razgovarali s Hernadijem, i jedna od tema jest bila i Ina. Detalje razgovora, međutim, u Budimpešti ne otkrivaju, napominjući samo da nema nikakvih promjena u strategiji MOL-a. "Ili će biti uspješnih pregovora s hrvatskom Vladom, ili će MOL prodati svoj udio u Ini", zaključuje Tamas Berzi iz MOL-ovog ureda za odnose s javnošću.

U scenarij trostrukog vlasništva u Ini sumnja i mađarski financijski portal portfolio.hu, koji podsjeća na MOL-ov stav da će Inom upravljati samo u postojećem odnosu snaga, ili svoj udio prodati.

Priča s ulaskom Amerikanaca u Inu za nas bi bila lijepa vijest, da je točna - može se pak čuti od upućenih u zbivanja oko Ine. Amerikanci, napominju naši izvori, jesu zainteresirani za istraživanje i eksploataciju plina u Jadranu, o čemu se pozitivno izjasnila i američka tvrtka Exxon Mobil, no nema govora o otkupu Ininih dionica. Zainteresirani su, zato, Rosneft i Gazprom Neft, čiji su predstavnici ovaj tjedan u Zagrebu. U Ministarstvu gospodarstva tu informaciju za sada ne potvrđuju, dok mađarske napise o ulasku Amerikanaca u Inu nazivaju nagađanjem koje ne žele komentirati.

Hochstein i Yee su, podsjetimo, u ponedjeljak, dan prije odlaska u Budimpeštu, bili i kod ministra Ivana Vrdoljaka, dotaknuli su se i Ine, no kako je nakon sastanka izjavio Hochstein, Vlada i MOL sami moraju riješiti zavrzlamu oko Ine. SAD je zainteresiran, potvrdio je, za izvoz svog plina u Europu, pa tako i preko budućeg LNG terminala u Hrvatskoj, kao i za jadranske plinske blokove, dok ulazak u Inu nije naveo kao moguću opciju.

Rosneft, tvrtka u većinskom vlasništvu Rosneftgaza kao kompanije u stopostotnom vlasništvu Rusije, zainteresiran je otkupiti slovenski Petrol, mađarskih 49 posto Ine i još 19 posto dionica Vlade te stvoriti veliku regionalnu naftnu kompaniju. Da je zainteresiran i Gazprom, počelo se govoriti još prošle godine, kad je i prodaja MOL-ovih dionica bila jedna od tema sastanka mađarskog premijera Viktora Orbana s čelnikom Gazproma Aleksejem Millerom. Gazprom je vlasnik i Naftne industrije Srbije. (B. MRVOŠ PAVIĆ/NL)


Podijeli: Facebook Twiter