Odlukom gradskog vijeća Novigrad će pristupiti Europskoj grupaciji za teritorijalnu suradnju (EGTS) "Sjeverni Jadran". To je, kako je pojasnio novigradski gradonačelnik Anteo Milos, instrument zamišljen za prevladavanja poteškoća u provedbi i upravljanju projektima prekogranične suradnje, kako bi se zbog različitih zakona i procedura olakšao provedbu zajedničkih aktivnosti i projekata koji nisu isključivo ekonomske prirode.
EGTS "Sjeverni Jadran" temelji se na Sporazumu o osnivanju i Statutu koji uključuju odredbe o organizaciji i funkcioniranju, a Grupacija je pravna osoba sa zadatkom provedbe programa i projekata u području prekogranične suradnje. EGTS će jačati gospodarske, socijalne i teritorijalna integracije u prekograničnoj regiji triju država Hrvatske, Slovenije i Italije, a djelovanjem Grupacije moguće je bolje koordinirati zajedničke ciljeve i suradnju u provedbi strategija, bilo u okviru europske teritorijalne suradnje ili putem drugih programa koji se financiraju sredstvima europskih fondova i drugih izvora.
Opći cilj EGTS-a je, napominje Milos, promocija i poticanje teritorijalne suradnje na svim područjima regionalnog razvoja, razvijati ekonomske, društvene i kulturne odnose među državama, institucijama i građanima, te doprinositi razvoju prekograničnog područja, osobito na teritoriju Krasa i priobalja. Posebna suradnja predviđa se u prometu, infrastrukturi i logistici, održivim energetskim izvorima, zaštiti okoliša, predškolskom odgoju, osnovnom i visokom obrazovanju, znanost, istraživanjima, inovacijama i tehnologiji, te proizvodnim djelatnostima i poljoprivredi.
Zatim kulturi, turizmu, radu i profesionalnom usavršavanju, socijali i zdravstvu, ali i zaštiti manjina i nacionalnih zajednica. U Novigradu je u svibnju ove godine održan susret na kojem je sudjelovalo tridesetak predstavnika hrvatskih, slovenskih i talijanskih općina i gradova, te sveučilišta iz Trsta, Kopra i Pule na koje je dogovoreno osnivanje EGTS-a.
Tako su na koncu u osnivanje EGTS-a "Sjeverni Jadran" uključeni Trst, Doberdo del Lago, Duino-Aurisina, Monfalcone, Repentabor, San Dorligo della Valle i Sgonico. Zatim Kopar, Ankaran, Divača, Hrpelje - Kozina, Izola, Piran i Sežana. Od istarskih gradova i općina u Grupaciju su uključeni Brtonigla, Buje, Buzet, Grožnjan, Novigrad, Pula, Poreč, Rovinj i Umag.
Uz njih tu su i tri sveučilišta: Sveučilište u Trstu, Sveučilište Primorska iz Kopra i Sveučilište Jurja Dobrile u Puli. Nacrti dokumenata Sporazuma o osnivanju i Statuta sastavljeni su u koordinaciji svih budućih članica EGTS-a "Sjeverni Jadran", ali prethodno moraju biti odobreni od strane nadležnih tijela triju država i svih 27 članova osnivača. Sve ostale institucije koje bi se željele aktivno uključiti u djelovanje EGTS-a mogu to učiniti kao pridruženi članovi, dodaje Milos.
Tekstovi Sporazuma o osnivanju i Statuta podložni su dodatnim manjim dopunama i izmjenama, a sve sukladno eventualnim zahtjevima i sugestijama nadležnih tijela. Konačni tekstovi Sporazuma o osnivanju i Statuta biti će naknadno predstavljeni općinskim, odnosno gradskim vijećima zbog konačne potvrde. Milos očekuje da će cijeli postupak biti dovršen unutar šest mjeseci. U proračunu Grada Novigrada planirana su sredstva za plaćanje članarine u EGTS-u "Sjeverni Jadran" u visini od 2.222.22 eura. Naime, iznos članarine definiran je nacionalnoj razini, tako da svaka država doprinosi po 20 tisuća eura godišnje. Budući da je u Grupaciju uključeno devet članica, jedinica lokalne samouprave iz Hrvatske to iznosi 2.222,22 eura po članici. (M. RIMANIĆ)