Nakon rebraša, koji su smetali i bili neugodni, no nisu pekli, proteklih su se dana u moru na pulskim plažama naselile "prave" meduze. Oni koji su doživjeli susret s njima, budući da je more još toplo i kupača još uvijek ima, svjedoče o tome kako je susret s njima iznimno bolan jer dodir njihovih dugačkih lovki jako peče. Nekoliko primjeraka stiglo je i u pulski Aquarium na Verudeli gdje su ih donijeli ribari.
Bolne opekotine
Kako doznajemo od vlasnice Aquariuma Pula i biologinje Milene Mičić sredinom rujna ove godine nekolicina kupača neugodno se iznenadila tijekom susreta s "nevidljivom" vrstom meduze, a svoja su iskustva odmah podijelili na društvenim mrežama. Opekla ih je, kako pojašnjava, meduza zvana Geryonia proboscidalis koja je prvi puta uočena u uvali Valovine, gdje je primijećeno nekoliko jedinki zajedno s mnogobrojnim invazivnim rebrašima (Mnemiopsis leidyi).
Prema komentarima kupača, utvrđeno je da je vrsta opasna te da je njezin otrov izrazito iritirajući u kontaktu s kožom. Iritacija kože prolazi nakon 24 sata, dok se crvenilo povlači nakon nekoliko dana. Doduše, ima i onih kojima se tragovi meduza još vide, iako su kontakt s njima imali i prije tjedan dana. Budući da ima sasvim prozirno tijelo te da se zadržava pri samoj površini mora, meduza je veoma teško uočljiva. Kontakt s njom vrlo je teško izbjeći zbog njenih šest ljepljivih lovki koje dosežu dužinu preko metra. Za vrstu je poznato da peče, ali ne bi trebala izazivati ozbiljnije zdravstvene posljedice, osim ako nisu "opečeni" osjetljivi dijelovi tijela poput očiju, pazuha, vrata… Inače, meduza se hrani zooplanktonom, ali i jajima i ličinkama riba.
Rijetka vrsta
Kako pojašnjava Mičić, Geryonia proboscidalis jedina je vrsta roda Geryonia. Holoplanktonska je životinja koja, uz nama dobro znanu meduzu morsku mjesečinu (Pelagia noctiluca), cijeli život provodi u vodenom stupcu nošena valovima i morskim strujama. Preferira topliju vodu te nastanjuje površinske dijelove tropskih i subtropskih mora. Prisutna je i u Atlantiku, Indopacifiku, Mediteranu, a viđena je nekoliko puta i u južnom Jadranu. Najistaknutija osobina ove meduze je veoma dugačak konusni privjesak prema kojemu je i dobila ime (proboscidalis). Privjesak je aktivan za vrijeme hranjenja, ljulja se i pritom ostvaruje kontakt ustiju s rubovima klobuka u svrhu sakupljanja uhvaćenog plijena. S istim konusnim izdankom povezan je i maleni probavni sustav. Prozirni, bezbojni klobuk ove meduze poprilično je velik, u promjeru više od osam centimetara.
Geryonia proboscidalis ima šest radijalnih kanala sa šest gonada nalik na listiće. Sveukupno ima 12 lovki, šest dužih i isto toliko kraćih. Zbog međusobne sličnosti, Geryonia se može zamijeniti jedino s vrstom Liriope tetraphylla, koja je nešto veća, ima različiti broj lovki i gonada. Ona je relativno rijetka vrsta te nije brojna kao i njen rođak Liriope, no ponekad je prisutna i na sjevernijim dijelovima svijeta, poput središnje Kalifornije.
- Meduza je donesena u naš Aquarium i postavljena u poseban bazen za meduze (tzv. kreisel bazen). No, u njemu je zbog svoje krhke građe i izrazito tankih i dugih lovki opstala samo dva tjedna, zaključuje Mičić. (B. PETROVIĆ)