Međunarodni festival 31. Tjedan suvremenog plesa, koji će se održati od 28. svibnja do 7. lipnja u Zagrebu, Rijeci i Karlovcu, ove godine donosi tridesetak predstava u kojima sudjeluje više od dvjesto domaćih i inozemnih plesača, a posvećen je propitivanju uloge plesa kao snažnog alata za promicanje jednakosti i rušenja granica stereotipa.
"Tema festivala sastoji se u propitivanju vječne preokupacije svih umjetnika, a posebice plesača, o tome koja je uloga umjetnosti, odnosno plesa u društvu danas", kazala je umjetnička voditeljica programa Mirna Žagar na konferenciji za novinare u Zagrebačkom plesnom centru (ZPC).
"Na drugoj razini, imat ćemo se više puta priliku susresti s promišljanjem koncepta drugog i drugačijeg, ne samo tijela, pristupa, tehnologija i tehnika izvođenja i plesanja, već i drugačijih perspektiva", dodala je Žagar. Najveći se dio programa odvija u Zagrebu, dio u Rijeci, a jedna predstava gostuje u Karlovcu.
Centralna lokacija festivala u Zagrebu će biti Zagrebački plesni centar (ZPC) u Ilici, a ostale su lokacije Hrvatsko narodno kazalište (HNK), Muzej suvremene umjetnosti (MSU), Galerija Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU), Zagrebačko kazalište mladih (ZKM) i Teatar &TD. Festival počinje u srijedu 28. svibnja u ZPC-u premijerom predstave Studija za suvremeni ples "Pokret-ač" koreografkinje Aleksandre Janeve Imfeld. U sklopu festivala s premijernim će naslovom nastupiti i Zagrebački plesni ansambl koji će u ZKM-u izvesti predstavu "Rekvijem za Z." u koreografiji Snježane Abramović Milković.
No, kao jedan od vrhunaca programa organizatori najavljuju gostovanje legendarne britanske skupine Candoco Dance Company iz Londona. Pioniri plesne inkluzije osoba sa i bez invaliditeta u Zagreb dolaze treći put, a u HNK-u će izvesti predstave "Set and Reset/Reset" i "Notturnino". Zagrebačka će nacionalna kazališna kuća biti domaćin još dviju velikih svjetski afirmiranih plesnih kompanija - ansambl iz Izraela Batsheva Dance Company dolazi s predstavom "Max" koreografa Ohada Naharina, a belgijska skupina Ultima Vez i koreograf Wim Vandekeybuys gostuju u Zagrebu prvi put, s predstavom "What the Body Does Not Remember".
Prvi put u Zagreb dolaze i Impure Company i Iranac Hooman Sharifi, koji živi i radi u Norveškoj, a široku paletu plesnih izričaja koji će biti predstavljeni na festivalu dopunit će i radovi mladog španjolskog koreografa Sharona Fridmana, bivšeg prvaka pariške opere Pedra Pauwelsa, Škota Billyja Cowieja, te drugih. Osim poznatih autora i skupina, festival ove godine predstavlja i neke nove projekte, poput relativno nove hrvatske skupine Integrirani kolektiv za istraživanje pokreta (IMRC). IMRC integrira plesače s invaliditetom u suvremeno-plesne programe a premijerno će izvesti svoju predstavu "Magnolia (ili prkos) & From Body to Body".
Riječki dio programa najavio je njegov koordinator Žak Valenta koji je istaknuo kako, iako je program ove godine relativno skroman, donosi u Filodrammatici na riječkom Korzu nekoliko predstava istaknutih plesnih skupina i talentiranih mladih umjetnika, a održat će se i Dan posvećen osobama s invaliditetom. Festival od ove godine pokreće suradnju s programom Queer Zagreba, koji na Tjedan dovodi nizozemske koreografe Mor Shanija te Jana Martensa s četiri predstave. "Sve ih veže ideja izdržljivosti tijela i emocije, želje za zajedništvom i želje za neodustajanjem od bivanja zajedno na svakoj razini ? i pojedinca i društva", kazao je umjetnički direktor Queer Zagreba Zvonimir Dobrović.
Tjedan suvremenog plesa domaćin je i dva EU projekta, "Unlimited Access" i "Beyond Front", a organizatori najavljuju i bogat popratni program radionica i plesnjaka, a održat će se i jedan okrugli stol, te kritički parkour pod nazivom "Vole li mediji ples? ". (Hina)