U organizaciji Župe sv. Kuzme i Damjana, Istarske glazbene scene mladih i Turističke zajednice Općine Fažana u nedjelju je na sugestivnoj lokaciji crkvice sv. Elizeja održan koncert u povodu Svjetskog dana glazbe. Da sve bude još sugestivnije, pobrinule su se dvije harfistice, Biserka Krčelić i Tajana Vukelić Peić, koje su se u ovoj malenoj crkvi, među maslinicima, predstavile zanimljivim repertoarom.
Bogat i plemenit zvuk
Harfa se ubraja među najstarija i najraširenija trzalačka glazbala. Zvuk harfe je vrlo bogat i plemenit, primjeren za komorne ambijente, a bilo je zanimljivo čuti kako to zvuči u ovoj malenoj crkvi.
Započelo je djelom čuvenog njemačkog skladatelja F. Mendelssohna "Na krilima pjesme" (arr. C. Salzedo), nastavljeno je uz impresionističke note Claudea Debussyja "En Bateau - Petite suite", a potom je na rasporedu bila Franckova skladba "Preludij, fuga i varijacije op. 18" (arr. D. Owens). U nastavku su izvedene skladbe H. Reniea, R. Matza, Ivane Lang, A. Glazunova i E. Granadosa. Dakle, predstavljen je zbilja raznolik repertoar iz različitih stilskih razdoblja.
Djela su aranžirana za harfu, vrlo su bogate melodijske linije, tako da su u izvedbi ovih umjetnica impresivnih životopisa zvučala još nadahnutije.
Biserka Krčelić počela je učiti harfu u klasi prof. Dunje Havale na Glazbenoj školi J. Hatze u Splitu. Maturirala je u klasi prof. B. Janjanin-Magdalenić u Zagrebu. Godine 1990. upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu te studira u klasi prof. Rude Ravnik-Kosi, a diplomira 1995. u klasi prof. Marije Mlinar. Iste godine postaje profesor harfe na GŠ Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. Godine 1996. upisuje postdiplomski studij na Univerzitetu za glazbenu i dramsku umjetnost u Grazu u klasi Arkole E. Clark. Tijekom školovanja i studija osvaja niz nagrada (državna i internacionalna natjecanja). Pohađala je brojne međunarodne majstorske tečajeve svjetski poznatih harfista. Snimala je za potrebe Hrvatskog radija i televizije.
Napisala je "Tri komada za harfu solo" te glazbu za predstavu "Ljubav Xeroje i Leandra" izvođene u kazalištu Mala scena.
Nagrađivane glazbenice
Tajana Vukelić Peić svoje glazbeno obrazovanje započinje u Glazbenoj školi Vatroslava Lisinskog u Zagrebu, prof. Biserka Krčelić. Tijekom obrazovanja osvaja nagrade na državnim natjecanjima učenika harfe. Sudjelovala je u projektu Simfonijskog orkestra Muzičke akademije nagrađenog Rektorovom nagradom 2003. godine. Diplomirala je 2004. godine na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Diane Grubišić Ćiković. Usavršavala se na majstorskim seminarima harfe. Umjetnička je ravnateljica i organizatorica Zagreb harp festivala, međunarodnog harfističkog festivala u Hrvatskoj (od 2013.).
Slavlje uz Svjetski dan glazbe
Hrvatska glazbena unija, sa svojih šest podružnica pokrenula je još 2015. godine nacionalni projekt pod nazivom "Svjetski dan glazbe", koji se tradicionalno slavi 21. lipnja, u 110 zemalja, te 400 gradova diljem svijeta.
Ideja da na jedan dan gradovi postanu zonom slobodne svirke, te da glazbenici izađu na ulice u kvartovima, na trgovima i svojom svirkom slave glazbu, potaknula je i ove godine Hrvatsku glazbenu uniju da zajedno sa svojim podružnicama organizira zanimljive programe u čak sedam gradova – Zagrebu, Splitu, Puli, Rovinju, Bujama, Šibeniku, Osijeku, Slavonskim Brodu, po gradovima Primorsko-goranske županije, Varaždinu i Dubrovniku. Glazbenici najraznovrsnijih glazbenih pravaca, svojom će besplatnom svirkom uveličati ovaj dan koji se tradicionalno slavi u svijetu. Prošle je godine HGU Pula, a u takvom tonu će i ove godine u suradnji s Gradom Pula osigurati atraktivne lokacije za nastupe koje će se protezati kroz centar grada, krenuvši od Tržnice, u jutarnjem terminu od 8.45 do 11.30 te u večernjem terminu od 20 do 23.30 na Portarati, i knjižari Petit na Trgu Sv. Tome od 20 do 22.
U slavlju glazbe od prošle godine sudjeluje i Grad Buje uz potporu POU Buje, te od ove godine uključuje se u manifestaciju i Grad Rovinj.
U Puli će nastupiti Puhački orkestar grada Pule, Alen Vitasović, Erik Balija, Magic flutes, Vesna Nežić Ružić, Ivana Majcan, MVS Nešpula, Nola, IKS jazz kolektiv, Tea Tidić, Studio glazbene kreativnosti "Čarobna frula", Trobadorz, Face to face, Davorin Osmak i Boris Prosen te Dino Ostović. (Vanesa BEGIĆ)