Hrvatski građani s blokiranim računima i dalje najviše duguju bankama, pokazuju podaci koje je obradila Fina.
Prema Fininim podacima, zbog neizvršenih osnova za plaćanje, 30. lipnja 2014. godine u blokadi je bilo 316.964 građana, a njihov dug iznosio je 27,9 milijardi kuna. Pri tome je udio duga blokiranih građana prema bankama prelazio polovinu svote ukupnoga duga te je iznosio 54,5 posto, a prema svim financijskim institucijama udio duga je 62,9 posto. Blokirani građani su prema Fininim podacima, krajem lipnja prema bankama, kreditnim unijama, štedno-kreditnim zadrugama i štedionicama, imali dug po neizvršenim osnovama za plaćanje od 15,2 milijarde kuna. Dug prema osiguravajućim društvima iznosio je 823 milijuna kuna, leasing i factoring društvima gotovo 800 milijuna kuna, a tvrtkama za kartično poslovanje 717 milijuna kuna.
Zbrojeno, ukupni dug građana zbog neizvršenih osnova za plaćanje prema financijskom sektoru iznosio je 17,5 milijardi kuna. U isto vrijeme, ukupan dug građana s blokiranim računima prema središnjoj državi iznosio je 3,2 milijarde kuna, a županije, gradovi i općine od njih su potraživale 204,8 milijuna kuna. Zajedno to čini dug od 3,4 milijarde kuna.
U skupini vjerovnika za značajnijim potraživanjima od blokiranih građana su i telekomunikacijske tvrtke koje za usluge potražuju 803,3 milijuna kuna, odvjetnicima i sudskim vještacima ti su građani dužni 326 milijuna kuna, a komunalnim tvrtkama 187 milijuna kuna. Na sve ostale vjerovnike - tvrtke, građane i obrte, odnosi se dug blokiranih građana zbog neizvršenin osnova za plaćanje od 5,6 milijardi kuna.
Finina analiza duga građana prema iznosu pokazuje da je najviše građana čiji je dug s osnove neizvršenih osnova za plaćanje veći od dvije tisuće kuna, a jednak ili manji od 10 tisuća kuna. Tih je građana 30. lipnja bilo 93.072. Pribroje li se oni koji su blokirani za iznos do dvije tisuće kuna, ukupno je 145.970 građana blokirano zbog duga koji je jednak ili manji od 10 tisuća kuna. S druge strane, 2.666 građana duguje više od po milijun kuna, s ukupnim dugom od 12,9 milijardi kuna pa ispada da je pojedinačni prosječni dug tih građana 4,8 milijuna kuna.
Što se tiče ročnosti, u strukturi dospjelih neizvršenih osnova za plaćanje prema trajanju blokade računa građana, prevladavaju dugotrajne blokade pa je tako najviše onih s trajanjem blokade više od 360 dana. Njih je prema podacima Fine 225.991 ili 71,3 posto ukupno blokiranih s dugom od 25,4 milijarde kuna, što je 91,1 posto ukupnog duga. (Hina)