Hrvatske autoceste su u naplatne kucice odlucile postaviti nadzorne kamere da bi kontrolirale svoje zaposlenike i sprijecile kradu novca pri naplati cestarine. Na snimkama tih kamera ne vidi se lice blagajnika kojeg se snima niti se bilježi zvuk, nego samo njegov radni prostor i proces naplate. Doslovno, vide se blagajnikove ruke, racunalo, tastatura i prozor kroz koji naplacuje cestarinu.
U HAC-u sumnjaju da neki zaposlenici u naplatnim kucicama na razlicite nacine kradu novac od cestarina. Uocili su da pojedini blagajnici imaju i do deset puta više tzv. prekucavanja - da storniraju racune, primjerice, za kamione. Potom u racunalo upisuju da je kroz naplatu zapravo prošao osobni automobil, a razliku u cijeni cestarine (jer je za kamione skuplja) stavljaju sebi u džep. Novac se krade, kaže naš izvor, i tako što blagajnici u kompjutor utipkaju da je prošlo vozilo SFOR-a ili policije, odnosno ono oslobodeno placanja cestarine, pa si naplaceni iznos spreme u džep. U HAC-u ne mogu procijeniti koliko je novca na taj nacin ukradeno, ali barataju brojkom od sto eura koju blagajnik na prometnoj postaji može uzeti u jednom danu.
"Kad vozilo prolazi kroz naplatu, poseban uredaj prije rampe dodjeljuje mu kategorizaciju koja se ispisuje na odcitacu. Medutim, kategoriju mora potvrditi i blagajnik koji je poslije može poništiti s izlikom da je pogriješio pri utipkavanju", objašnjava izvor iz HAC-a. Jasno da radnici katkad doista omaškom stisnu krivu tipku, no indikativno je, kaže, da se nekima to dogada mnogo cešce nego ostalima. U HAC-u su napravili i analizu naplatnih kucica na kojima ima najviše storniranih racuna, odnosno prekategorizacija vozila te je jedan od prijedloga bio da se zaposleni s tih naplatnih postaja prebace na one manje prometne. Naš sugovornik istice da je zanimljivo da se zaposleni na naplatnim postajama otimaju da rade baš na onima na kojima je najveci promet. Jednaku placu, koja s dodacima za nocni, smjenski i rad blagdanima iznosi 7.000 kuna, zaradili bi, dodaje, i na onima na kojima je promet znatno manji.
Iako ne otkrivaju koliko su ukupno kamera kupili ni na koliko ce naplatnih postaja biti postavljene, u HAC-u kažu da je njihova vrijednost 2,7 milijuna kuna. Preostalih malo manje od 32 milijuna kuna stoji cjelokupan sustav tehnicke zaštite koji ce se uvesti u naplatne kucice. Naime, osim kamera, u kucicama ce biti i tihi alarm povezan s policijom koji ce blagajnik moci pritisnuti bude li potrebno, sustav protuprovalne zaštite, sustav kontrole pristupa i sl. Ta bi se zaštita u naplatne kucice trebala postaviti do kraja 2010. godine.