BiH: 90 četvornih kilometara pod vodom

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Rijeka Sava na području Bosanske Posavine u ponedjeljak je nastavila plaviti dio tog područja, a posebice je ugrožena okolica Orašja, izvijestili su u ponedjeljak tijekom dana iz bosanskohercegovačke Agencije za vodno područje rijeke Save.

Ravnatelj te agencije Seda Delić, koji se nalazi na terenu, kazao je kako je Sava probila nasipe na dva mjesta u dužini od petnaest do dvadeset metara i kroz te napukline voda neprestano nadire. "Trenutačno je ugroženo oko 90 četvornih kilometara", kazao je Delić opisujući stanje kritičnim.

Pod vodom je i dalje gotovo cjelokupno područje općine Bosanski Šamac. Voda koja je i središte grada preplavila još tijekom vikenda sporo se povlači, a njena visina i dalje prelazi dva metra. Slično je stanje i u Bijeljini te Brčkom, gdje se helikopterima pokušavaju postaviti dodatne željezne zapreke koje bi zatvorile napukline u nasipima.

"Mislim da ćemo uspjeti zapriječiti nasipe", izjavio je u Brčkom ministar obrane BiH Zekerijah Osmić poručivši kako je trenutačno na pružanju pomoći angažirano više od tisuću i pol vojnika. Na ugroženim područjima nastavlja se evakuacija stanovništva.

Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine priopćilo je u ponedjeljak kako se nastavljaju operacije dostave pomoći u sve ugrožene dijelove zemlje. Za akcije dostave pomoći, evakuacije pacijenata i ugroženog stanovništva tijekom dana na terenu će biti angažirano ukupno 10 helikoptera Oružanih snaga BiH, EUFOR-a te Hrvatske i Slovenije.

U Sarajevo je tijekom dana stigao zrakoplov s pomoći iz Turske, a očekuje se i dolazak zrakoplova s pomoći UN-a. Pomoć iz Bugarske u šatorima i dekama upućena je prema Brčkom, Republika Češka je uputila tisuću i dvjesto paketa pomoći, dok su Litva, Latvija i Estonija ponudile timove za ispumpavanje vode.

Iz mulja prijete mine

Neviđene poplave koje su proteklog tjedna opustošile više od polovice teritorija Bosne i Hercegovine pokrenule su i brojne mine postavljene tijekom rata od 1992. do 1995. godine što predstavlja veliku opasnost za stanovništvo u ugroženim područjima, upozorio je u ponedjeljak predstavnik Centra za uklanjanje mina BiH (BH MAC) Saša Obradović.

On je potvrdio kako su tom centru već dobili informacije da je vodena bujica pokrenula mine iz minskih polja na području Bosanske Krupe, a strahuje se da je slično stanje i u ostalim područjima koje je u proteklim danima ugrozila poplava.

"Najkritičnije je stanje na području Doboja, Maglaja, Unsko-sanske županije i Bosanske Posavine", kazao je Obradović za BH Radio 1. Podsjetio je na činjenicu da su tijekom proteklog rata minska polja najgušće raspoređena na obalama rijeka koje su ujedno predstavljale crtu razdvajanja poput Bosne, Usore, Une, Sane i Spreče. Vodena bujica je proteklih dana odnijela sve oznake takvih ranije identificiranih minskih polja, a strahuje se da je mulj odnio neke od mina koje se sada mogu pojaviti na mjestima gdje ih nikada nije bilo.

"Mulj je mogao pokrenuti neke mine i potrebno je biti krajnje oprezan pri radovima", kazao je Obradović konstatirajući kako je ova opasnost veliki izazov za pirotehničare ali i za cijelu državu. Procjena je BH MAC-a kako je diljem zemlje na sumnjivim površinama razbacano više od 120 tisuća različitih mina. Identificirano je više od 9400 mikrolokacija na kojima postoji opasnost od skrivenih mina, a to je 2,4 posto ukupnog teritorija države. Do posljednih se poplava procjenjivalo kako te mine potencijalno mogu ugroziti 540 tisuća ljudi koji žive i rade u blizini sumnjivih područja. Od 1996. godine od mina postavljenih tijekom rata u BiH je stradalo 1.726 osoba, od čega je bilo 600 smrtnih slučajeva. Samo od početka ove godine od mina su poginule četiri osobe, a još osam je teže ili lakše ozlijeđeno. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter