Pulska tvrtka Abbazia d.o.o. koju su osnovali benediktinci iz Praglije u Italiji nije se upisala u gruntovnicu u Bujama na nekretnine samostana u Dajli kod Novigrada i zemljišta oko njega, izjavila je glasnogovornica Opcinskog suda u Bujama Slavica Tomac-Ciric.
Po njezinim rijecima, na samostan u Dajli i druge nekretnine stavljena je tek predbilježba, koja se može aktivirati tek nakon završetka spora, to jest tužbe koju je Abbazia podnijela protiv sedam tuženika, medu kojima su Porecko-pulska biskupija, župa Dajla, grad Novigrad, Hrvatska i još nekoliko drugih stranaka.
- Rasprava po toj tužbi sazvana je za 19. rujna i tek ce se nakon završetka tog spora znati kome pripada samostan i drugo zemljište. Sud, naime, treba utvrditi i je li ovlašten u tom sporu, a ispituju se i mnoge druge stvari, poput provedbe Osimskih sporazuma, denacionalizacije, crkvenog prava. To je vrlo kompleksno pitanje, objasnila je Tomac-Ciric.
Dodala je kako je tvrtka Abbazia d.o.o. tražila da se uknjiži njihovo pravo vlasništva, ali je to odbijeno zbog formalnih pretpostavki, to jest, kako je objasnila, neurednosti jedne punomoci. "Sudu je predan na uknjižbu sporazum izmedu Porecko-pulske biskupije, župe Dajla, Abbazie iz Praglie i Abbazie d.o.o., ali uknjižba nije provedena, nego je u gruntovnici zabilježen samo spor", objasnila je glasnogovornica Opcinskog suda u Bujama Slavica Tomac-Ciric.
Taj sporazum, koji je predan na uknjižbu, porecko-pulski biskup Ivan Milovan nije htio potpisati. Rekao je kako vjeruje da ce se naci pravo rješenje koje ce i poštovati potpisane medudržavne sporazume bivše SFRJ s Italijom, dakle Osimske sporazume koji, kako je ocijenio, dolaze u pitanje.
Tiskovni ured Svete Stolice priopcio je 2. kolovoza u vezi s medijskim napisima o sporu nastalom nakon zahtjeva talijanskih benediktinaca za povratom nekretnina župe Dajle da je to pitanje upravo crkvene naravi. Zato "žalosti cinjenica što je instrumentalizirano i što se nastoji predstaviti ga u politickom i demagoškom kljucu, kao da bi se željelo naškoditi Hrvatskoj", stoji u priopcenju i dodaje se kako, naprotiv, "odluka Svete Stolice iskljucivo teži da se ponovno uspostavi pravda unutar Crkve", premda i samo djelomicnom naknadom štete.
Biskup Milovan, nakon što je u pocetku pristao pregovarati s benediktincima kako bi se postiglo unutarcrkveno rješenje spora odbio je potpisati ugovor koji bi gornjim odredbama imao dati civilni ucinak, pa je Sveti Otac 6. srpnja 2011. morao pribjeci imenovanju S.E.R. monsinjora Santosa Abrila y Castellóa povjerenikom „ad actum", koji je za ovo posebno pitanje zamijenio lokalnu crkvenu vlast, da bi se napokon dospjelo do rješenja spora i redovitim bilježnickim cinom, priopcio je tiskovni ured Svete Stolice. (Hina)