Bangladeš: Prosvjed zbog smrtne kazne islamistu

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Vrhovni sud Bangladeša osudio je u utorak na smrt jednog islamističkog čelnika zbog nasilja tijekom rata za neovisnost od Pakistana 1971. i ta odluka bi mogla pojačati napetosti u kojima je od početka godine poginulo više od stotinu ljudi.

Abdula Kadera Molaha, visokog dužnosnika stranke Džamat-e-Islami, u veljači je bangladeški sud za ratne zločine ICT osudio na doživotni zatvor i ta je presuda potaknula žestoke prosvjede kojima se tražila smrtna kazna za Molaha. S druge strane, više kasnije donesenih smrtnih presuda za čelnike islamističke stranke izazvalo je bijes islamista i pokrenule višemjesečno nasilje u kojemu je u sukobima s policijom poginulo stotinjak ljudi.

Molahova obrana je najavila da će tražiti reviziju presude smrtne kazne vješanjem. "Zaprepašteni smo presudom. Prvi puta u pravnoj povijesti Azije jedan vrhovni sud postrožuje kaznu izrečenu u prvoj instanci", rekao je njegov odvjetnik Tajul Islam.

Objava te presude u utorak je potaknula oko 2000 simpatizera Džamata da izađu na ulice Chittagonga, luke na jugoistoku zemlje, navela je policija, prenosi AFP. Jedan policijski auto je zapaljen i snage reda su suzavcem rastjerale okupljene. Molah je u doba dok je bio student bio osuđen za silovanje i masakr 350 civila, jednog pjesnika i novinara tijekom rata. Dobio je nadimak "mesar iz Mirpura", prema predgrađu Dake gdje je počinjeno nasilje.

Tijekom intervencije Indije potkraj sukoba 1971. milicije sklone Pakistanu su masakrirale desetke nastavnika, redatelja, liječnika i novinara. Vlada je 2010. osnovala ICT i istaknula da su ti procesi potrebni kako bi zatvorile još otvorene rane rata za neovisnost. Ali Džamat e-Islami optužuje vlast da je osnovala taj sud iz političkih pobuda, jer se većinom sudi oporbi. Organizacija Human Rights Watch je kritizirala procedure kojima se ne poštuju međunarodna mjerila.

Prema podacima vlade u ratu 1971. je poginulo 3 milijuna ljudi, dok neovisne instance procjenjuje da se radi o između 300.000 i 500.000. Početkom kolovoza pravosuđe je zabranilo islamističku stranku Džamat-e Islami, što je odluka donijeta prije izbora predviđenih u siječnju. Džamat rijetko dobiva više od 5 posto glasova na izborima nakon 1970.-ih, ali je sudjelovala u nekoliko koalicijskih vlada. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter