Australska podmornica u potrazi za Boeingom 777

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Australija u ponedjeljak šalje robota-podmornicu u potragu za olupinom zrakoplova Boeing 777 kompanije Malaysia Airlines nestalog 8. ožujka u Indijskom oceanu, u zone u kojima je nedavno otkrivena naftna mrlja.

- Brod "Ocean Shield" u ponedjeljak će prekinuti potragu za signalima hidrofoničnom sondom te što je prije moguće pokrenuti autonomno podmorničko vozilo Bluefin-21, izjavio je koordinator potraga Angus Houston.

Posljednji akustični signal iz crnih kutija bio je uhvaćen prije šest dana, rekao je, a u proteklih šest dana nije ništa detektirano i zacijelo je vrijemo da se krene u podmorje.

Odašiljači imaju teorijski vijek trajanja od tridesetak dana i moguće je da je istekao jer je zrakoplov na letu MH370 nestao prije 38 dana.

"Ocean Shield" u nedjelju navečer otkrio je naftnu mrlju u zonama na koje se sada svela potraga jer su u njoj primani signali.

Dvije litre goriva prikupljeno je i poslano na analizu, no rezultati će se znati za nekoliko dana. Čini se da gorivo ne potječe s brodova, rekao je Houston.

Od 5. travnja, brod "Ocean Shield" uhvatio je u četiri navrata zvučne signale u ograničenoj zoni, na putanji kojom je vjerojatno letio Boeing 777, a ti signali nalikuju na one kakve odašilju crne kutije, koje bilježe podatke na letu.

Podmornički robot Bluefin-21 trebao bi otvoriti novu etapu u potrazi. Oblikom torpeda dugog 4,93 metara i opremljen sonarom, Bluefin-21 se koristi za uzimanje podataka u operacijama potrage za olupinama, za arheološka istraživanja i oceanografiju.

Ako Bluefinov sonar uhvati neki signal, bit će izvučen na površinu, zatim će biti opremljen kamerom i vraćen u more. No, taj robot ne može istodobno nositi i sonar i kameru.

Robot teži 750 kilograma i može ostati pod vodom 20 sati, ali je operativan najviše do 4.500 metara dubine.

- Svaka Bluefinova misija trajat će dvadeset četiri sata, objasnio je Houston jer dva su sata za spuštanje, šesnaest za istraživanje podmorja, dva sata za uspon na površinu, četiri sata za analizu prikupljenih podataka.

Zona u kojoj istražuje brod "Ocean Shield" svedena je sada na nekoliko četvornih kilometara i nalazi se 2.312 kilometara sjeverozapadno od Pertha, velikoga grada na zapadnoj obali Australije.

Zrakoplov MH370 nestao je na letu između Kuala Lumpura i Pekinga 8. ožujka nedugo nakon što je poletio iz malezijske prijestolnice. No, između Malezije i Vijetnama promijenio je putanju i okrenuo se prema Malajskom prolazu. Razlog se ne zna i pretpostavlja se da se srušio u Indijski ocean.

Istraga je postavila nekoliko hipoteza: da je zrakoplov bio otet, da je riječ o sabotaži ili očajničkom samoubilačkom činu nekog od putnika ili članova posade. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter