Arterija: U crnom automobilu pošli u nepoznato


Desetak instalacija i drugih radova koji se predstavljaju u sklopu 3. festivala vizualne umjetnosti Arterija u nedjelju su drugi dan zaredom oživjele ulice Novigrada dok je premijera peformansa "Pilot" domaće umjetnice Dragane Sapanjoš Arteriju odvela i u Dajlu.

Sudionicima koji su se prijavili nije rečeno kamo će otići: u najavi je stajalo samo 40 minuta trajanja da bi neki i odustali kad su saznali da trebaju bez mobitela, sami u crnom autu s nepoznatim vozačem "nestati" vozeći se u nepoznatom smjeru, no kako je to rekla Dragana, na kraju se uvijek desi neka magija i sve profunkcionira.

- Uvijek pokušavam probuditi emocije u čovjeku i zasmetati. Prije sam to radila publici, sada pojedincima, on postaje glavni glumac u ovom performansu, dodaje. Naziv Pilot odnosi se na pilot projekt i njezin audio rad koji sudionici slušaju tijekom vožnje.

U crnom se automobilu vozila i Anna Galtarossa, umjetnica iz Verone koja je nakon dva dana instalacije i vođenja "šarenih čudovišta", pokretne skulpture visoke 2,5 metra i teške 300 kilograma, odlučila ostati još malo jer ranije nije bila u Hrvatskoj. Prvi put je, uz pomoć brojnih prijatelja koji su sudjelovali na njenim radionicama ili su došli, kako je rekla, umjetnošću zaliječiti slomljeno srce, napravila tako veliku skulpturu za grad.

- Dogodilo se da je netko premijerno pitao može li dodati nešto svoje, obično pitaju mogu li uzeti dio skulpture za sebe, rekla je i pokazala nam svjetiljku koju je anonimni gost kupio za 20 kuna i sam postavio.

U Novigrad su jučer pristigla i dva prijatelja iz Graza, Christian Pirkl i Christian Kri Kammerhofer, a njihovi se fotografski ciklusi prikazuju u Parku Irme Benčić. Pirkl je po struci odvjetnik i psihoterapeut, no već 14 godina diljem svijeta traži kore stabala radi fotografskog ciklusa "Li-Tree Barks". - Sve se individualizira, ima uzorak koji se ponavlja, ali nije matematički izračunljiv, no može se shvatiti u duši, smatra Pirkl.

Njegov istoimeni prijatelj dolazi iz umjetničke branše i prikazuje isječke izloga skupih dizajnerskih dućana u Grazu. Ne mogavši se sjetiti riječi koja opisuje njegovo stvaranje, usporedio je to sa snom kojeg želiš sanjati pred spavanje što uglavnom ne uspije osim u rijetkim posebnim trenucima.

Takve trenutke nastojala je zabilježiti Severin Hirsch, slovenska umjetnica koja prebiva u Grazu: unutar samog muzeja izlaže fotografije objedinjene pod nazivom "Svaki put jedinstveno". Slikala ih je prošle godine potaknuta pričom o izumiranju jednog austrijskog naselja zbog prenamjene i ljudima koji ne žele napustiti mjesto gdje su proveli život. Pokazala nam je izložbu u kojoj se nakon nekoliko minuta promatranja jasno vidi, iako ne piše, tko je ostao svoj na svome, a tko se morao preseliti.

Još tri dana vizualna umjetnost i njezini stvaratelji ne napuštaju Novigrad: očekuje nas nekoliko "premijera", dva koncerta i desetak instalacija i projekcija. (Marina DAMJAN, snimio M. MIJOŠEK)


Podijeli: Facebook Twiter