Anonimno surfanje nije anonimno

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Svi poznatiji web preglednici sadrže opciju koja omogucuje tzv. anonimno surfanje, bez ostavljanja traga o posjecenim stranicama na racunalu na kojem se koristi. Ipak, sudeci prema tvrdnjama strucnjaka, korisnici i u takvim slucajevima ostavljaju svoj virtualni trag.

Strucnjaci sa Sveucilišta Stanford objavit ce svoja saznanja o opciji anonimnog surfanja u web preglednicima na konferenciji USENIX koja se održava sljedeci tjedan. Prema informacijama koje su dosad objavili, anonimno surfanje baš i nije anonimno.

InPrivate Browsing
u Internet Exploreru, Incognito mode u Googleovom Chromeu te Private Browsing u Firefoxu i Safariju imaju za svrhu samo jednu stvar – korisnicima omoguciti anonimno surfanje. Ukljucivanjem ove opcije korisnik ne ostavlja trag o posjecenim stranicama, servisima ili slicnim web sadržajima na racunalu na kojem je koristi.

Ipak, kako navode na Stanfordu, surfanje ovim nacinom baš i nije anonimno, a osnovni problem leži u dodacima i proširenjima za web preglednike. Neki, poput plug-ina koji omogucuje prikaz Flash sadržaja, koriste vlastiti sistem cookieja, koji ignorira postavke preglednika stoji u preliminarnom izvješcu ekipe Sveucilišta Stanford.


Podijeli: Facebook Twiter