Analiza EP-a u košarci: Hrvatska konačno borbena!

Grupa A (Ljubljana)

Velika Britanija - Njemačka  81:74 (16:23, 26:15, 17:28, 22:18)
Košarkaši Njemačke su, uz Tursku i Rusiju, jedno od najvećih razočaranja Eurobasketa, pošto su doživjeli poraz u 4. skolu skupine A od Velike Britanije rezultatom 81:74.

U ovoj skupini, koja se spaja sa skupinom B, dočekao nas je potpuno neočekivan rasplet. Nakon što su na startu prvenstva pobijedili Francusku, jedne od favorita Eurobasketa, košarkaši Njemačke su najavili puno, a onda podbacili u sva tri naredna susreta. Redali su se porazi od Belgije, Ukrajine i Velike Britanije, koji su u Ljubljanu došli kao autsajderi, ali su pokazali da znaju igrati košarku.

Za poraz od Britanaca Njemačka je najviše sama kriva, jer su vodili sa 23:13 u prvoj četvrtini, a sve nakon toga su bili u podređenom položaju. Najbolji kod pobjednika bili su Lawrence sa 23 i Hesson sa 21 poenom, dok je kod "pancera" najbolji bio Tibor Pleiss sa 20 koševa i 14 skokova.

Ukrajina - Francuska 71:77 (16-14, 20-21, 15-16, 20-26)
 Košarkaši reprezentacije Ukrajine bili su na pragu da naprave novo iznenađenje na Eurobasketu, ali su na kraju doživjeli prvi poraz u skupini A izgubivši od Francuske 77:71.

Čudesni Ukrajinci su otvorili utakmicu serijom 10:2, a prvi koš za Francusku postigao je Parker tek nakon uvodnih tri i pol minuta. Nakon toga "trikolori" su uspostavili ravnotežu i publika u Tivoliju gledala vrlo neizvjesnu utakmicu.

Dvije do sada najbolje ekipe u skupini A vodili su čitav meč veliku borbu i smjenjivali se u vodstvu, da bi Francuzi u zadnjoj četvrtini predvođeni Tonyjem Parkerom prelomili susret u svoju korist. Imali su Ukrajinci vodstvo 57:54 u zadnjoj četvrtini, ali Parker nije dozvolio iznenađenje.

Izrael - Belgija 87:69 (19-15, 22-18, 32-13, 14-23)
Izraelski košarkaši došli su do prve pobjede na Eurobasketu kad u 4. kolu skupine A savladali Belgiju sa 87:69 i ako im se poklope ostali rezultati, uz pobjedu protiv Njemačke, mogu se plasirati u narednu rundu natjecanja.

Da je ovo prvenstvo jedno od najuzbudljivijih i najneizvjesnijih najbolje pokazuju rezultati i raspleti u svim skupinama. U skupini B Izraelci su izgubili prva tri meča, ali su se poslije deklasiranja Belgije vratili u igru za prolazak dalje.

Ako u posljednjem kolu budu očekivani rezultati, pa Belgija izgubi od Francuske, a Velika Britanije od sjajne Ukrajine, pobjeda nad "pancerima" ih vodi dalje. U tom slučaju pravi se krug - Belgija, Velika Britanija i Izrael bi imali skor 2-3 u kojem bi Izrael imao najbolju koš-razliku.

Za novu šansu Izraela pobrinuli su se Nissim sa 23, Halperin sa 14 i Eliyahu sa 13 poena, dok je u dresu Belgije manje loš od ostalih bio Maxime De Zeeuw sa 14 koševa.

Tablica: 1. Francuska 3-1 (+42), 2. Ukrajina 3-1 (+7), 3. Belgija 2-2 (-10), 4. Velika Britanija 2-2 (-17), 5. Njemačka 1-3 (-10), Izrael 1-3 (-12).

Grupa B (Jesenice)

Bosna i Hercegovina - Makedonija 62:54 (16:15, 13:13, 12:17, 21:9)
 Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine napravila je važan korak ka plasmanu u drugu fazu Europskog prvenstva savladavši Makedoniju sa 62:54, što je u potpunosti zakompliciralo rasplet u skupini B.

Ovim trijumfom, selekcija BiH je došla do učinka 2-2 uoči posljednjeg kola u kojem se sastaje s Litvom, dok su Makedonci ostali na jednoj pobjedi, protiv Srbije, a preostao im je još susret s Latvijom.

Makedonci su počeli utakmicu bez koša, što se vrlo brzo vidjelo na semaforu (0:7), ali su se još brži vratili i preuzeli vodstvo (25:20). To im je ujedno bila i najveća prednost koju su ostvarili u ovom meču.

Nisu se ni nakon vodstva Makedonije predavali izabranici Aleksandra Petrovića, a to što je njihov rival i početkom drugog poluvremena imao pet poena prednosti, nije ih pokolebalo. Dalekometna paljba Teletovića, dobre minijature Kikanovića i odlična obrana na glavnim igračima Makedonije, McCalebbu i Antiću omogućila je Bosni da napravi seriju 12:0 od 35. do 38. minuta i prelomi utakmicu u svoju korist.

Teletović je sa 22 poena predvodio Bosnu i Hercegovinu čiji je izbornik Aleksandar Petrović isključen zbog prigovora sucima. Kod Makedonaca, McCalebb je bio najučinkovitiji sa 19 poena, dok je dva manje ubacio Antić.

Srbija - Latvija 80:71 ( 28:15 , 10:13 , 20:25, 22:18)
 Košarkaška reprezentacija Srbije osigurala je plasman u drugu rundu Europskog prvenstva savladavši u pretposljednjem kolu grupe B Latviju sa 80:71.

Poslije dvije uvodne pobjede nad favorizovanom Litvom, a onda i Bosnom i Hercegovinom, "orlovi" su bolno prizemljeni uvjerljivim porazom od Makedonije. Zato su pobjedom nad Latvijom željeli "završiti posao" oko prolaska u narednu rundu takmičenja.

Iako je Srbija već u prvoj četvrtini pobjegla Latviji na +18, borbeni Latvijci se nisu predavali. Prišli su u drugom poluvremenu na zaostatak od samo dva poena, ali snage za potpuni preokret nisu imali.

Sjajnim trojkama Bogdanovića, pogotovo onom uz zvuk sirene na isteku treće četvrtine Srbija je vratila sigurnost vodstvo od sedam koševa razlike. Iako se Latvijci nisu ni tada predavali, jednostavno u ovoj utakmici nisu imali rješenja za Nenada Krstića koji je meč završio sa 25 poena.

Po 11 poena postigli su Bjelica i Katić, dok je u poraženom timu Kristaps Janicenoks postigao 18.

Litva - Crna Gora 77:70 (19:19, 13:15, 19:13, 12:16, 14:7)
Košarkaši Litve savladali su reprezentaciju Crne Gore nakon produžetka sa 77:70 u skupini B i poslali "sokolove" kući. Litvancima je pobjeda bila potrebna da naprave odlučujući korak prema drugoj fazi, dok je Crnogorcima poraz značio oproštaj od Eurobasketa.

Kalkulacija je nebrojeno u skupini B, u kojoj je jedino definitivno osigurala prolaz Srbija, dok će posljednje kolo odlučivati tko će im se pridružiti u nastavku natjecanja.

Litvanci su odmah krenuli silovito sa dvije trojke braće Lavrinovič, koji su ubrzo povisili na 10:3, ali su Crnogorci do kraja prve dionice uhvatili priključak.

U drugom poluvremenu vidjeli smo rezultatsku klackalicu koja nas je odvela u dramatičnu završnicu regularnog dijela utakmice. Litvu do pobjede predvodio je Ksistof Lavrinovič sa 24 poena, dok je kod Crne Gore Tyrese Rice postigao 19.

Tablica: 1. Srbija 3-1 (+12), 2. Litva 3-1 (+16), 3. Latvija 2-2 (-5), 4. BiH 2-2 (-7), Makedonija 1-3 (-3), Crna Gora 1-3 (-13).

Grupa C (Celje)

Poljska - Španjolska 53:89 (5-25, 8-24, 17-27, 23-13)
Košarkaši Španjolske nastavili su dijeliti lekcije na Eurobasketu, pošto su u 4. kolu skupine C deklasirali Poljsku sa 89:53. Publika u dvorani u Celju mogla je vidjeti rapsodiju europskih prvaka protiv nedoraslog rivala sa kojim se "furija" surovo poigrala.

Prednost u ovoj utakmici rasla je do maksimalnih i nevjerojatnih 48 razlike (78:30) na početku posljednje četvrtine, da bi onda izabranici Juana Orenge "popustili stisak", pa je rival uspio koliko-toliko ublažiti poraz.

Španjolsku su do treće pobjede u grupi predvodili Mark Gasol i Ricky Rubio su po 15 poena, dok je kod poraženih bolji od ostalih bio Przemyslaw Zamojski sa 11.

Češka - Gruzija 95:79 (36:15, 28:20, 21:19, 20:25)
Košarkaši reprezentacije Češke su neočekivano lako pobijedili Gruziju sa 95:79 i ostavili svoje protivnike bez prilike da se plasiraju u narednu rundu takmičenja.

Česi su sa ovom pobjedom ostali u utrci da se nađu među prva tri u skupini, za što će im biti potrebna pobjeda nad Hrvatskom u posljednjem kolu skupine.

Neuhvatljiv za obranu Gruzije bio je najbolji igrač Češke na ovom prvenstvu, član Washington Wizardsa Jan Vesely, koji je double-double učinkom od 27 poena i 10 skokova predvodio svoju ekipu do druge pobjede, dok se kod Gruzije istakao George Tsintsadze sa 20 koševa i šest asistencija.

Slovenija - Hrvatska 74:76 20-17, 21-18, 16-20, 8-10, 9-11)
Košarkaši Hrvatske poslije produžetka savladali su domaćina Sloveniju sa 76:74 u četvrtom kolu skupine C, ali ova pobjeda više znači na psihičkom planu jer za prolazak u iduću u rundu našoj reprezentaciji je potrebna pobjeda protiv Češke.

Izabranici Jasmina Repeše punih 28 minuta bili su u zaostatku, ali čitavo vrijeme sa vjerom u pobjedu i sa velikom borbenošću uspjeli su nemoguće, pobijediti domaćina Eurobasketa na njihovom terenu.

Slovenci su najveću prednost imali sredinom treće četvrtine kada su poveli sa maksimalnih 50:37, ali su naši košarkaši do ulaska u posljednju dionicu smanjili na samo dva poena zaostatka (57:55).

Uslijedio je neizvjestan kraj, mnogo se griješilo na obje strane, a minutu i pol prije kraja Bogdanović je trojkom za 64:63 donio prednost na stranu Hrvatske i najavio pravu dramu.

Treba naglasiti da je Tomić 20 sekundi prije kraja promašio oba slobodna bacanja i tako propustio priliku da riješi pitanje pobjednika bez dodatnih pet minuta. U zadnjih 20 sekundi kako Hrvatska nije bili u bonusu, Bogdanović je napravio faul tri sekunde prije kraja, a Nachbar za preostalo vrijeme, uz zvuk sirene nije pogodio trojku.

Produžetak je Hrvatska otvorila na najbolji mogući način, trojkama Rudeža i Bogdanovića. Ukić je povisio na 73:66, a tračak nade Slovencima vratili su Lorbek i Nachbar nanizavši pet poena. Ključnu trojku ubacio je i junak produžetka Rudež za 76:71, pa su Slovenci do kraja samo ublažili poraz.

Ova pobjeda neće puno značiti našim momcima ako u posljednjom kolu ne savladaju Češku, s kojom u izravnom okršaju odlučuju o putniku u narednu rundu, dok Slovenci igraju protiv autsajdera Poljske i uz očekivan trijumf bi trebali proći dalje.

Najbolji u pobjedničkim redovima bili su Bogdanović sa 24 poena i sedam skokova, Ante Tomić sa double-double učinkom (11 poena i 15 uhvaćenih lopti) i ne smijemo zaboraviti Rudeža, čije su trojke prelomile utakmicu u produžetku, koji je upisao osam poena i pet skokova. Slovencima nije pomogla ni odlična partija Gorana Dragića koji je ubacio 23 poena.

Tablica: 1. Slovenija 3-1 (+13), 2. Španjolska 3-1 (+76), 3. Hrvatska 3-1 (-21), 4. Češka 2-2 (-6), 5. Gruzija 1-3 (-4), 6. Poljska 0-4 (-58).

Grupa D (Koper)

Finska - Rusija 86:83 (16:18, 15:12, 10:16, 26:21, 8:8 , 11:8)
Košarkaška reprezentacija Rusije ni poslije četiri nastupa nije uspjela ostvariti svoju prvu pobjedu na Eurobasketu, izgubivši u pretposljednjem kolu D skupine od Finske nakon dva produžetka sa 86:83.

Nakon tri uvodna poraza, od Italije, Grčke i Švedske, "zbornaja" se konačno malo pribrala, bila je u dva navrata na korak od pobjede, ali su se Finci poslije 50 minuta velike borbe i dramatičnih završnica četvrte dionice i prvog produžetka, ipak izvukli, upisali pobjedu i otišli u drugu rudnu takmičenja.

Grčka - Italija 72:81 (16-16, 22-20, 18-27, 16-18)
Košarkaši Italije su za sada nepobijedivi na Eurobasketu, ruše suparnike bez pardona, a u izravnoj borbi za prvo mjesto u grupi D savladali su dosad neporaženu Grčku sa 81:72.

Pravi derbi odigran je u "Bonifika areni" u Kopru, pun preokreta i uzbuđenja, a "azzuri" su, nastavili da redaju pobjede i iznenađuju dobrom igrom.

Sada su pred Italijom pali i "heleni" koji su najavljivani kao jedni od favorita za medalju. Odlučujući trenuci su bili u trećoj četvrtini, koju su Talijani dobili s 27:18, kao i posljednjih pet minuta meča.

Početkom drugog poluvremena  razigrao se Datom, ubacio dvije trojke, u dalekometnoj paljbi mu se pridružio i Marco Belinelli pa je njihov tim serijom 19:6 došao do maksimalnih "+10" (61:51).

Ipak, pitanje pobjednika nije bilo tek tako riješeno, jer su se Grci borili do kraja i u 35. minutu poravnali na 70:70 preko Zisisa koji je vezao 10 poena. Problem je bio što uz sebe nije imao raspoloženog suigrača da mu se pridruži i u posljednjih pet minuta Grčka je postigla samo dva poena, a Belinelli i Gentile zajedno 11 i tako slomili suparnika.

Upravo je spomenuti trojac bio koban po Grčku, jer su ubacili 58 od ukupno 81 poena za pobjedu: Belinelli 23, uz sedam skokova, Datom 19, a Gentile tri poena manje. Kod poraženih se istakao Zisis sa 16 poena i četiri asistencije.

Švedska - Turska 74:87 (17-17, 18-23, 23-27, 16-20)
Košarkaška reprezentacija Turske došla je do prvog trijumfa na Eurobasketu, jer je u 4. kolu skupine D bila bolja od Švedske s 87:74.

U ovoj grupi je jedino sve jasno: Italija sa prvog mjesta ide u narednu rundu, a neporaženim "azzurima" pridružiti će se Grčka i Finska, koje u međusobnom duelu odlučuju tko će prenijeti više bodova.

U meču bez rezultatskog značaja Turska je konačno slavila u Kopru i nanijela Švedskoj treći poraz. Sa ovom pobjedom Turska je barem malo uspjela obraniti čast nakon tri uzastopna poraza.

Izabranike Bogdana Tanjevića predvodio je Arslan s 22 poena, dok je najučinkovitiji u poraženim redovima bio Taylor s 18.

Tablica: 1. Italija 4-0 (+49), 2. Grčka 3-1 (+51), 3. Finska 3-1 (+12), Turska 1-3 (-31), 5. Švedska 1-3 (-43), 6. Rusija 0-4 (-38). (Dejan FERINAC)