Na posljednjoj sjednici Nadzorni odbor Adris grupe potvrdio je da će se lanjska dobit od 448,3 milijuna kuna raspodijeliti u rezerve društva te predložio da se iz neraspoređene zadržane dobiti društva isplati 114,8 milijuna kuna dividende.
Istovremeno je donio odluku da će dioničari to potvrditi na skupštini koja će se održati 18. lipnja. Dividenda će se isplatiti 26. srpnja, ali samo onima koji budu upisani kao dioničari društva 28. lipnja.
Predloženo je da ovogodišnja dividenda za ukupno 4.000 dioničara bude sedam kuna po dionici, koliko je podijeljeno i proteklih pet godina. Ukoliko tome pribrojimo dividende isplaćene od 2000. godine, ispada da je u tom 14-godišnjem razdoblju Adris podijelio svojim dioničarima milijardu i 118 milijuna kuna dividende.
Nakon što u drugom dijelu 2013. dobije 14,49 milijuna kuna, ukupna dividenda isplaćena predsjedniku Uprave Anti Vlahoviću popet će se na 140 milijuna kuna, s koliko je nagrađen u proteklih 13 godina kao najveći pojedinačni dioničar. Ista priča mogla bi se primijeniti i na ostale dioničare Adrisa, s tom razlikom da oni posjeduju manje dionica pa su sukladno tome dobivali manje dividende.
Drugi najveći dioničar i ujedno član Uprave Plinio Cuccurin ove će godine dobiti 8,9 milijuna kuna, čime će svoju 13-godišnju zaradu od dividende povećati na 86 milijuna kuna. Treći najveći dioničar i član Uprave Branko Zec će u 2013. dobiti 4,9 milijuna kuna, a od 2000. njegov ukupni dobitak po toj stavci iznosi 47 milijuna kuna. Nakon članova Uprave najviše dividende dobivaju tajni dioničari te investicijski i mirovinski fondovi koji svoje dionice Adrisa knjiže na skrbničke račune banaka.
Za razliku od lanjske, ovogodišnja dividenda dioničarima Adrisa neće biti umanjena zbog naplate poreza na dividendu. Od lanjske isplate dividende dogodila se presuda Ustavnog suda koji je prije mjeseca dana obustavio primjenu djela Zakona o porezu na dohodak u kojem je propisano oporezivanje dividendi iz zadržane dobiti ostvarene prije 1. ožujka 2012., odnosno prije stupanja na snagu tog zakona.
Međutim, veliki dioničari nemaju pravo na povrat lani oduzetih 12 posto poreza na isplaćenu dividendu, a mali dioničari su to mogli zatražiti podnošenjem godišnje porezne prijave, ali samo ako im isplaćena dividenda ne prelazi 12.000 kuna u 2012. ( P. GREGOROVIĆ)
CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.