Tvrdnja da je prehrana drevnih civilizacija bila bogata bioaktivnim nutrijentima s nizom pozitivnih ucinaka na zdravlje svakim je danom sve dokumentiranija, ovog puta s naglaskom na namirnicu koja je sacinjavala osnovu Indijanske prehrane: Acai bobicu. To voce koje izgledom podsjeca na crno grožde, a okusom na tropske bobice bogato je antocijaninima s izrazito jakim antioksidativnim djelovanjem.
Nedavno brazilsko istraživanje brojnim pozitivnim ucincima Acai bobice pridodalo je još jedan - regulaciju razine kolesterola odnosno korekciju hiperkolesterolemije (povišene razine kolesterola u krvi). Provedena na životinjskom modelu, studija je pokazala kako pri svakodnevnoj prehrani bogatoj mastima dodavanje Acai bobica sprjecava povisivanje "lošeg" kolesterola pritom predstavljajuci kljucni korak u sprjecavanju nastanka ateroskleroze.
Ateroskleroza leži u podlozi oboljenjima kardiovaskularnog sustava koja uzrokuju više od 50% smrti u razvijenom svijetu. Prevencija putem prehrane izrazito je važna te se ubrzo ocekuju daljnja ispitivanja povezanosti te "super"-bobice i ucinka na kolesterol i kardiovaskularni sustav.