A-2 liga košarkaša: Pobjede Stoje i Pule 1981

Dino Rakić, Pula 1981 (D. ŠTIFANIĆ)

Nakon dvije teške pobjede, domaće nad Karlovčanima i gostujuće nad Crikvenicom, košarkaši Stoje vjerovali su da protiv mlade momčadi Zameta neće imati poteškoća da upišu treću uzastopnu i 13. ukupno pobjedu u A-2 ligi.

No, prevarili su se. Istina, pobjedu su, na koncu rezultatski uvjerljivu 79:66, upisali, ali su se propisno namučili igrajući tri četvrtine puno slabije od svojih realnih mogućnosti.

Pulski su košarkaši od starta bili u kontra ritmu i sve one napadačke akcije koje su ih dosad karakterizirale ili igra u obrani koja im je zaštitni znak, u subotu su bili daleko od uobičajenog. Uzalud je trener Begonja rotirao svoje igrače poput izbornika Repeše, uzalud je vikao i objašnjavao s klupe dočekavši kraj susreta promukao, raspoloženu postavu nije mogao naći. Većim dijelom utakmice ni raspoloženog pojedinca, osim najmlađeg Tonija Perkovića, koji je svojom energijom, obranom i ponekim prodorom ili asistencijom nastojao povući suigrače.

Na koncu, kad je već početkom posljednje dionice i pobjeda bila u pitanju, probudili su se "starci". Dva najiskusnija igrača Stoje Gregor Belina i Dalibor Mezulić povukli su, po tko zna koji put, kad je bilo najteže i dovukli momčad Stoje do pobjede.

Oni su od rezultata 66:59 odveli pulsku momčad prvi put iznad deset poena razlike (74:61) i tako osigurali novi uspjeh.

Zanimljivu i visoku startnu petorku s Mezulićem na playu, Daskom, Vinkom, Đugumom i Ivankovićem poslao je trener Begonja na parket. Petorku koja teško da je dosad igrala zajedno i to se odmah vidjelo. Gosti su poveli 9:3 koristeći loš protok lopte Puljana u napadu, ali i neshvatljive "crne rupe" u obrani. Vidjevši da tako ne ide, promijenio je Begonja do kraja četvrtine sve igrače, ali pomaka u igri ni na semaforu nije bilo, jer su gosti vodili 20:17.

Prvo vodstvo Stoja je upisala tek u 15. minuti preko Mezulića, nakon što je 2-3 zona konačno zaustavila gostujuće napade.

Bio je to znak da se u poluvremenu dobro zagrije Belina, koji se konačno vratio na parket nakon ozljede, i upravo je on najzaslužniji što se u posljednju dionicu nije ušlo u egalu. Naime, Belina je u posljednjoj sekundi zabio tricu s osam metara za vodstvo 54:51. Potom mu se priključio i Mezulić i gosti koje su igri držali Trbović i Vukić su konačno "kapitulirali".

Susret 17. kola A-2 lige košarkaša: Stoja - Zamet 79:66 (17:20, 20:16, 17:15, 25:15). Dvorana na Stoji. Gledatelja: 50. Suci Hadžić i Pejović (Pula).

STOJA: Kordiš 11 (6-5), Koljanin 3, Perković 7 (2-2), Mezulić 13, Dasko 2, Percan 10 (8-6), Belina 17, Vinko 1 (2-1), Ivanković 6, Antolović, Đugum 4 (2-2), Ivis 5 (1-1).

Trice: Stoja 4 (Koljanin, Perković, Mezulić, Belina), Zamet 3 (Trbović, Prpić, Vukić).

ZAMET: Trbović 11 (1-0), Vidmar 10 (2-2), Prpić 7, Vukić 13 (6-4), Jelenić 4, Matovinović 2 (2-2), Šverko, Ferenčić 7 (1-1), Hero, Vučić 12 (2-0). (R. CAR)

Opatija - Pula 1981 43:81

Lakše nego što su vjerojatno i sami očekivali, košarkaši Pule 1981 svladali su u Opatiji istoimenog domaćina i tako stigli do svoje desete ovosezonske pobjede.

Opatijci su jesenas u Pattinaggiu izgubili sa samo 15 koševa razlike, a danas su na svom parketu već početkom druge četvrtine toliko zaostajali za Puljanima, što je omogućilo gostujućem treneru Mikošu Milekiću da dvojicu najiskusnijih, Semila Sijamhodžića i Lea Krizmana, povuče da mu prave društvo na klupi, a priliku pruži mladim snagama.

Te se izmjene nisu previše osjetile na rezultatu, štoviše, gostujuća je prednost nastavila rasti iz minute u minutu, a najraspoloženiji u pulskim redovima bili su Vanja Perdija i Dino Rakić, koji su zajedničkim snagama postigli tri koša više od kompletne domaće momčadi.

Utakmica 17. kola: Opatija - Pula 1981 43:81 (9:22, 16:27, 10:16, 8:16). Dvorana "Marino Cvetković". Gledatelja: 50. Suci: Žagar i Oklobdžija (oba Rijeka).

OPATIJA: Protega, Glasnović, Tatara 6, Jelić 3, Mandić, Poropat, Božičević 2, Piškor 2, Popić-Mileusnić 13, Kovačević 12, Žeželj 5, Negro.

PULA 1981: Sijamhodžić 4, Perdija 24, P. Grašo 6, Mohorović, A. Grašo 5, Radunić 5, Grgurev 6, Travica, Krizman 2, Konjević 7, Rakić 22. (I. C.)

Rovinj - Karlovac 52:85

Rovinjski su košarkaši na svom parketu ugostili novake u ligi, momčad Šanac Karlovac koja u svojim redovima ima trojicu bivših profesionalnih i iskusnih košarka (Josipović, Kraljić, Razumić). U takvom odnosu snaga rovinjski košarkaši, ovoga puta dodatno oslabljeni neigranjem Božića (Codacci od ranije izvan stroja), zasluženo su poraženi.

Ali, zato su profitirale rovinjske mlade snage Atlija, Honović, Šturman, Križanac, Ćosić… koji su odigrali pravu mušku utakmicu, stječući neophodno iskustvo.

Ove sezone kvaliteta A-2 lige podijeljena je na tri dijela, a ekipa Karlovca spada u drugi dio, dok Rovinj zajedno s Opatijom, porečkom Istrom, pazinskim Ghia Staffom i riječkim Zametom spada u donji dom lige i među tim suparnicima može tražiti pobjede.

Utakmica 17. kola: Rovinj - Karlovac 52:85 (11:19, 14:27, 17:25, 10:14). Dvorana Gimnasium. Gledatelja 50. Suci: Koraca (Poreč) i Đuraki (Pula)

ROVINJ: Atlija 9, Ćosić 4, Franković 5, Honović 12, Ključević, Križanac 4, Okmaca, Starčević 5, Šturman 10, Tömbel, Zečević Tadić 3.

KARLOVAC: Beber, Đurčević 3, Josipović 8, Katić, Kraljić 23, Panjević 13, Požar 4, Razumić 26, Špehar 8. (Iv. R.)

Istra - Crikvenica 68:94

Utakmica 17. kola: Istra Poreč - Crikvenica 68:94 (21:16, 15:23, 18:22, 14:33). Dvorana Žatika. Gledatelja: 50. Suci: Sušanj (Rijeka) i Melon (Novigrad).

ISTRA: Bezmalinović 12, Sergo 3, Velenik 5, Erlić 7, Pačarić, Zorić 15, Glušac, Živković 26,Uljančić, Behlulović.

CRIKVENICA: Mićanović 5, Amančić 9, Piškulić 5, Olovari 20, Mandžuka 6, Komadina 3, Šamanić 13, Deleut 8, Benić 25. (M. P.)