60. godina KUD-a "Matko Brajša Rašan"

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Kontinuirano djelovanje od osnutka, daleke 1951. godine, dovoljno govori o tradiciji i ljubavi koju clanovi Kulturno- umjetnickog društva "Matko Brajša Rašan" ulažu u vokalni glazbeni izraz. Tada, dakle prije šest desetljeca, nekoliko je entuzijasta odlucilo okupiti sve znance i prijatelje koji žele pjevati. A osnivaci se nisu, doznajemo, puno dvoumili oko imena društva. Nazvali su ga Matko Brajša Rašan po imenu istarskog skladatelja, sakupljaca narodnih pjesama i autora istarske svecane pjesme "Krasna zemljo", koja kasnije postaje himna.

Prvi dirigent Dušan Marcelja


Ekipu entuzijasta, osnivaca, sacinjavali su Antun Ivce, Josip Kaplan, Dušan Marcelja, Josip Rojnic, Zlatko Špoljar i Marko Zlatic, covjek koji je najviše ucinio za zbor. Oni su okupili svoje prijatelje i poznanike željne pjesme i zajednickog druženja. Uvježbavao ih je Dušan Marcelja, a prvi nastup muški zbor ostvaruje 29. studenog iste godine. Uskoro su se zboru pridružile žene te je vec 21. lipnja 1952. organiziran prvi samostalni koncert mješovitog zbora "Matko Brajša Rašan" u Istarskom narodnom kazalištu, ondašnjem Narodnom kazalištu u Puli. Zborom je dirigirao Marcelja, a na repertoaru su bile skladbe Gotovca, Matetica Ronjgova ("Puna je Pula") i Odaka ("Dremlje mi se"), zatim arije iz "Nikole Šubica Zrinskog" Ivana Zajca uz pratnju Gradskog orkestra grada Pule. Letak koji najavljuje taj prvi veliki koncert Ljiljana Matovic, clanica KUD-a s cak 40-godišnjim "stažem", i danas brižljivo cuva.

- U zbor sam se ukljucila 1972. godine iz ljubavi prema zborskom pjevanju, ali i na nagovor prijateljice, nažalost pokojne Emilije Jankovic. Zaista smo puno toga proživjeli zajedno. Bila su to brojna putovanja, koja ponekad zbog uvjeta nije bilo lako izdržati, no sav je napor nadvladala pjesma, druženje, prijatnost, medusobno poštovanje te gostoprimstva koja smo doživljavali. Posebnost zborova je ta što kad se njihovi clanovi susretnu, druženje odmah pocinje pjesmom, buduci da uvijek postoji poneka zajednicka skladba. Sjecam se, u pocetku smo cesto kompletan koncert morali ponoviti, posebno u Istri i to zbog domace, istarske rijeci koju je nekad bila rijetkost cuti u pjesmi. Zbor okuplja uvijek oko 50-ak clanova koji u njega dolaze sa željom da dožive ono što im stariji pricaju i prenose. Uvijek nam je najvažnije dobro otpjevati, stoga i reagiramo na svaki mig dirigenta koji je glavni, emotivno pripovijeda Ljiljana Matovic.

Više od tisucu clanova kroz šest desetljeca


Osim što nam je, doduše jedva, pokazala i dozvolila skeniranje letka iz 1952., Ljiljana Matovic, koja je uz Biancu Zaninni jedna od najstarijih clanica, zajedno se sa sadašnjom predsjednicom Davorkom Radivojevic u razgovoru s nama rado prisjecala dogodovština, sklopljenih prijateljstava i nagrada koje im je KUD donio. Smatraju da je u ovih 60 godina kroz "Brajšu" prošlo više od tisucu clanova, a gotovo da nema vece manifestacije ili proslave poduzeca na Puljštini na kojoj nisu nastupili.

Kazuju nam i tko je sve dirigirao zborom u proteklih šest desetljeca, a bili su to redom vrsni dirigenti od vec spomenutog Dušana Marcelje, Josipa Kaplana, Mladena Markova, Nella Milottija, Vesele Opalic, Zvonimira Ivancira, Paole Stermotic, Branka Okmace do Damira Bužlete. Treba istaknuti da je najduži, 20-godišnji dirigentski vijek, u zboru ostvario maestro Nello Milotti.

Od prošle godine zborom dirigira Tatjana Merkl, a korepetitorica je prof. Irena Vladisavljevic. KUD "Matko Brajša Rašan" svake godine u studenom organizira i susret pjevackih zborova pod nazivom "Brajši u spomen". Ove su godine obilježavajuci obljetnicu organizirali susret zborova Istre "Zakantajmo Renatu Pernicu", a veliki rodendanski koncert održat ce se u subotu, 17. prosinca, u Istarskom narodnom kazalištu, s pocetkom u 20 sati.

Voden vrsnim dirigentima koji su, kako isticu naše sugovornice, stup uspješnosti zborskog pjevanja, KUD "Matko Brajša Rašan" predstavljao je Hrvatsku u Italiji, Ceškoj, Rumunjskoj, Austriji, Švedskoj, Njemackoj, Poljskoj, Nizozemskoj, Slovackoj, Ukrajini, Sloveniji i Bosni i Hercegovini te dobio brojne nagrade i priznanja, a sa zborovima u tim zemljama uspostavio trajna prijateljstva i suradnju.

Mješovita vokalna skupina Nešpula osnovana je na inicijativu umjetnicke voditeljice Tatjane Merkl radi pjevanja razlicitih glazbenih žanrova koje maticni zbor "Matko Brajša Rašan" nema u svom bogatom programu. U kratko vrijeme postojanja Nešpula ostvaruje niz samostalnih nastupa i osvaja znacajna priznanja na medunarodnim natjecanjima. (Sanda ROJNIC SINKOVIC)


Podijeli: Facebook Twiter