2D snimanje potvrdilo: Jadran bogat naftom i plinom

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Postoji značajan potencijal za pronalaskom još neotkrivenih zaliha nafte i plina duž cijele hrvatske strane Jadrana, izjavio je danas ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak u Splitu.

Vrdoljak je to izjavio na istraživačkom brodu "Seabird Northern Explorer" norveške tvrtke Spectrum, koja je od rujna prošle godine provodila projekt prikupljanja seizmičkih podataka 2D tehnikom u hrvatskom podmorju, a u pet mjeseci snimanja prikupljeni su podaci duž profila od 15.000 kilometara. Utvrđeno je, kako je rečeno, postojanje nalazišta nafte i plina, što je izazvalo veliko zanimanje velikih svjetskh naftnih kompanija.

Po Vrdoljakovim riječima, točne količine bit će definirane kroz daljnju analizu podataka i daljnja istraživanja, dvadesetak svjetskih naftnih komapnija pokazuje zanimanje i neke su već kupile dokumentaciju o seizmičkim snimanjima. Najavljeno je kako će se za potrebe naftnih kompanija uspostaviti data room sa seizmičkim podacima iz Jadrana, a sastavni će dio biti i seizmički podaci koje Hrvatska već posjeduje, kao i seizmički podaci koje je snimio Spectrum. Vrdoljak je najavio kako će se javni natječaj za dodjelu koncesija za Jadran raspisati u drugom tromjesečju, a prije toga će se definirati blokovi koji će se ponuditi kompanijama zainteresiranim za istraživanje i eksploataciju nafte i plina.

Također bit će objavljena i visina koncesijskih naknada, pripremiti natječajna dokumentacija i kriteriji odabira. Do kraja veljače, kaže Vrdoljak, bit će završena natječajna dokumentacija s uvjetima natječaja za istraživanje i eksploataciju koji će biti raspisan u travnju. Po njegovim tvrdnjama, Hrvatska će biti jedna od rijetkih europskih zemalja koja ima daleko više plina i nafte nego što joj treba te može biti u poziciji "male Norveške". Ovo je, kaže Vrdoljak, početak razdoblja u kojem se Hrvatska "pretvara u energetsko čvorište i energetsku silu u najmanju ruku regije, ako ne Europe?.

Na upit koliki bi mogli biti profiti Hrvatske od nalazišta plina i nafte u Jadranu, Vrdoljak je rekao kako danas ne želi izbacivati brojke kojima bi impresionirao hrvatske građane, ali je sigurno riječ o projektu koji će osigurati najjeftiniji mogući plin za hrvatske građane i industriju. "Prije eksploatacije, stotine miljuna dolara će se ulagati od 2015. do 2019. godine u Hrvatskoj, a u pravilu kompanije koje ulaze u istraživanje angažiraju u najvećoj mjeri lokalne tvrtke", kazao je. Očekuje već od 2015. godine veliki doprinos u zapošljavanju te razvoj strojarske, metaloprerađivačke, geološke i drugih industrija koja prate ovakva istraživanja.

Predsjednik uprave Spectruma Rune Eng je izjavio kako prvi rezultati seizmičkih istraživanja 2D tehnikom pokazuju "veliki potencijal nafte i plina u podzemlju hrvatskog dijela Jadrana". Međutim, još je rano govoriti o kojoj se količini radi, jer ovo su preliminarna istraživanja na temelju kojih će se napraviti baza podataka za zainteresirane svjetske kompanije, kazao je Eng. Ističe i kako je hrvatski dio Jadrana vrlo atraktivan za svjetske naftne kompanije zato što je more relativno plitko te je izrada bušotina puno jeftinija nego drugdje u svijetu, primjerice u Africi ili Brazilu. Na upit jesu li tijekom seizmičkih istraživanja bili zaštićeni morski sisavci, Eng je odgovorio potvrdno, kao i da su na brodu bile dvije promatračice koje suposebice obučene za takve poslove. "Držali smo se standarda i procedura, nije se pucalo i nije se uopće snimalo ako je primjećena bilo kakva životinja u moru i ovo što radimo nema nikakvih posljedica za morski život", rekao je. (Hina, snimio B. VUKIČEVIĆ/CROPIX)


Podijeli: Facebook Twiter