17. obljetnica genocida u Srebrenici

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Posmrtni ostaci 520 žrtava genocida što su ga u srpnju 1995. godine nad Bošnjacima pocinile snage bosanskih Srba pokopano je u srijedu na groblju u memorijalnom kompleksu u Potocarima.

Tisuce ljudi sudjelovale su na komemoraciji i pokopu, a uz brojne bosanskohercegovacke dužnosnike te predstavnike medunarodne zajednice u Srebrenici je bilo i hrvatsko izaslanstvo predvodeno premijerom Zoranom Milanovicem. Nacelnik opcine Srebrenica Camil Durakovic kazao je da se cinom pokopa žrtvama vraca dostojanstvo jer ih se spašava od zaborava. Kazao je kako u Srebrenici, koju je nazvao svetim mjestom, svi gradani BiH brane svoje pravo na život.

Rabin newyorške Park East sinagoge Arthur Schneier bio je jedni strani govornik tijekom komemoracije, a ta prilika mu je dana zbog njegova opetovanog zalaganja za toleranciju i pomirenje, ali i ocuvanje istine o stradanjima nedužnih. Schneier je u emotivnom govoru podsjetio kako je i sam svjedocio nezamislivim zlocinima jer je preživio holokaust pod nacistima, a veci dio njegove obitelji je ubijen u koncentracijskim logorima.

Istaknuo je da na zlocincima ostaje osuda, no valja priznati kako i svijet snosi dio krivnje jer je zlocin dopustio. Pozvao je ipak da se na temeljima boli i preživljene patnje nastaviti graditi bolji svijet u razumijevanju medu razlicitim religijama.

Poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa Ceric, kao i u ranijim molitvama, zaželio je da srebrenicka "tuga bude nada, a osveta pravda" i da se Srebrenica više nikada i nikome ne ponovi.

Dio sudionika komemoracije iskazao jei i svoje raspoloženje prema politicarima. Tako je najveci zvižduk mase okupljenih ispred zgrade u kojoj je smješten muzej srebrenickog genocida dobio ministar vanjskih poslova i predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija, nešto manje zvižduka dobio je predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegovic, dok je pljeskom pozdravljen hrvatski clan Predsjedništva BiH Željko Komšic.

Nakon pokopa obavljenog u srijedu konacni broj žrtava koje pocivaju u Potocarima je 5657. Prema procjenama u Srebrenici je u srpnju 1995. godine ubijeno više od osam tisuca i 372 Bošnjaka, a tijela njih više stotina do danas nisu pronadena.

Milanovic u Srebrenici

Deseci autobusa i stotine osobnih automobila preplavili su ceste koje vode k Srebrenici, a organizatori su najavili da ce se unatoc ocekivanoj iznimnoj vrucini tijekom dana u tom mjestu moglo okupiti i više od cetrdeset tisuca ljudi.

Predsjednik hrvatske Vlade Zoran Milanovic doputovao je na komemoraciju nešto prije 12 sati.

Milanovic se odmah po dolasku zaputio u Memorijalni centar u Potocarima gdje se pridružio bosanskoherceghovackim dužnosnicima i predstavnicima medunarodne zajednice koji sudjeluju u komemoraciji žrtvama genocida. U Srebrenicu je s Milanovicem doputovao i ministar obrane Ante Kotromanovic.

Milanovic je položio vijenac na spomen-obilježje u memorijalnom centru. "Ovo je uzvišeno i strašno tužno. Puno tužnije nego što sam mislio kad sam dolazio ovdje", izjavio je novinarima hrvatski premijer.

Komentirajuci cinjenicu da nitko od srbijanskih dužnosnika nije bio na komemoraciji u Srebrenici hrvatski je premijer kazao kako je uvjeren da ce oni ipak doci. "Doci ce oni, samo strpljivo", kazao je Milanovic.

Nacelnik opcine Srebrenica Camil Durakovic, koji je docekao i pozdravio Milanovica, kazao je Hini kako iznimno cijeni nacin na koji su Hrvatska i njeni dužnosnici do sada iskazivali svoje suosjecanje s patnjama Srebrenicana.

U Srebrenici se obilježava 17. obljetnica zlocina u kojem je nakon pada te enklave u srpnju 1995. ubijeno oko 8.000 Bošnjaka. Sama komemoracija ima iskljucivo vjerski karakrer i odvija se bez politickih govora.

Nakon komemoracije i vjerskog obreda pokopana su tijela još 520 identificiranih žrtava genocida, medu kojima je i šest djecaka koji u u vrijeme kada su ubijeni imali manje od petnaest godina.

Obljetnica masakra i ove je godine obilježena sukobima u podijeljenom bosanskohercegovackom društvu: s jedne strane bošnjacki politicari i obitelji žrtava, a s druge strane srpski politicari u BiH koji nastoje ignorirati i umanjiti zlocin.

U memorijalnom centru u Potocarima navedena je brojka od 8.372 osobe ubijene nakon pada i okupacije srebrenicke enklave koja je bila pod zaštitom UN-a. Do sada je 5.137 osoba ekshumirano, identificirano i pokopano u Potocarima.

Petrovdanski dani

Komemoraciju su dodatno emotivno užarili "Petrovdanski dani", manifestacija koju organiziraju srebrenicki Srbi. Upravo na obilježavanje 17. obljetnice genocida nad Bošnjacima organizira se koncert u srebrenickoj crkvi. Ta se manifestacija organizira po 16. put, kao komemorativna i kulturno-sportska, u sjecanje na 69 Srba iz mjesta u okolici Srebrenice ubijenih 1992. i 1993. godine.

Tako ce se ove godine istodobno s komemoracijom žrtvama genocida nad Bošnjacima odvijati i malonogometni turnir u sklopu "Petrovdanskih dana". Tu manifestaciju sufinancira iz proracuna Srebrenica.

Podijeljenost društva bila je vidljiva i u ponedjeljak kada je kolona s tabutima na kojima je 520 tijela koja ce biti pokopana u Potocarima prolazila središtem Sarajeva i nakratko stala pred zgradom Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

Ove je godine Srebrenica osjetljivo politicko pitanje zbog lokalnih izbora najavljenih za 7. listopada. Bošnjacko stanovništvo koje je sada u manjini u odnosu na srpsko strahuje da ce prvi put nakon rata vlast u opcini preuzeti srpske stranke.

Procjenjuje se da je u Srebrenici prijavljeno oko 4.000 Bošnjaka i 8.000 Srba. Prije rata je na teritoriju opcine živjelo oko 36.000 ljudi, od cega su 75 posto bili Muslimani, odnosno Bošnjaci. Bošnjaci su osnovali udrugu "Glasat cu za Srebrenicu", a ta udruga pomaže u preregistriranju Bošnjaka koji su prije rata živjeli u Srebrenici, a sada žive u drugim opcinama.

Americki predsjednik Barack Obama u posebnoj je izjavi u povodu 17. obljetnice genocida u Srebrenici izrazio svoje suosjecanje s obiteljima ubijenih Srebrenicana te je osudio pokušaje da se nijece razmjer i karakter pocinjenih zlocina. Istaknuo je da ce ime tog grada ostati zauvijek simbolom najmracnijih zbivanja iz 20. stoljeca.

- 11. srpnja odajemo pocast i prisjecamo se više od 8.000 nevinih muškaraca i djecaka, brace i muževa, oceva i sinova koji su brutalno ubijeni u Srebrenici prije 17 godina u besramnom cinu genocida koji je šokirao svijet. Ime Srebrenice uvijek ce biti povezano s najmracnijim dogadajima iz 20. stoljeca, stoji u Obaminoj izjavi dostavljenoj Hini iz americkog veleposlanstva u Sarajevu. (Hina, T. PONOŠ/NL, foto: Reuters)


Podijeli: Facebook Twiter