Prema novom pedagoškom standardu koji propisuje da škole moraju imati minimalno 150 ucenika, cak deset od ukupno 25 osnovnih škola ciji je osnivac Istarska županija ne ispunjava ove uvjete.
Rijec je o školama u Raši, Nedešcini, Barbanu, Divšicima, Krnici, Juršicima, Svetvincentu, Marcani, Svetom Lovrecu i Kanfanaru kojima do kraja 2017., kada istjece rok za prilagodbu pedagoškom standardu, prijeti gubitak statusa maticnih škola, cime bi postale podrucne gdje se nastava održava samo za niže razrede i u kojima ravnatelj i ostali administrativni kadar postaju suvišni.
"Rok za uskladenje s novim pedagoškim standardom je kraj 2017. Tek tada ce se, ako u meduvremenu ne donesu neki novi standardi, primijeniti velicina maticne škole od minimalno 150 ucenika, umjesto sadašnjih 112, a što ce bitno utjecati na odnos i stvarni broj maticnih, odnosno podrucnih odjeljenja", kazao je procelnik županijskog Odjela za obrazovanje, sport i tehnicku kulturu Mladen Dušman.
Dodaje da, dok Vlada ne prihvati mreže osnovnih i srednjih škola u cijeloj Hrvatskoj, sve škole ostaju u dosadašnjem statusu, dakle, ove jeseni nece se dogoditi niti jedna promjena u statusu niti jedne škole.
U meduvremenu se odvila apsurdna situacija. Skupština Istarske županije je prije nekoliko dana izglasala novu mrežu škola cija je izrada pocela još 2008., no problem je što se ona temeljila na starom pedagoškom standardu koji je prestao vrijediti tek prije 15-ak dana, a koji je odredivao da maticne škole mogu imati minimalno 112 ucenika.
Ove bitno blaže kriterije ne ispunjava osam osnovnih škola pod županijskom ingerencijom, a nadležni su, pripajanjem ustanova, promjenom upisnih mjesta i slicnim zahvatima ucinili sve da što veci broj zadrži postojeci status. Medutim, sada je novi pedagoški standard doveo u pitanje citavu mrežu škola, a upitno je hoce li uopce dobiti potvrdu Vlade buduci da je vec - zastarjela.
"Napravili smo što manje promjena da bi djeca s odredenog podrucja i dalje pohadala iste škole, a sada brojne škole više ne ispunjavaju nove kriterije. Primjerice, škola u Raši koja ima 114 ucenika sada više ne udovoljava uvjetima, a pripojiti bismo je mogli samo školi u Labinu koja je pak pod ingerencijom Grada Labina. Novi standard ce stvoriti velike probleme", veli Lucija Debeljuh, predsjednica županijskog Odbora za društvene djelatnosti.
Još cetiri škole pod ingerencijom Županije imaju manje od 150 ucenika, ali njihov status ne bi trebao biti upitan zbog posebnih kriterija kojima podliježu. Naime, dvije su škole na jeziku nacionalnih manjina: Talijanska škola Novigrad koja ima 40 ucenika i Talijanska osnovna škola u Bujama u kojoj je 127 ucenika.
OŠ Milana Šorga u Oprtlju ima 48 ucenika, ali buduci da spada u brdsko-planinsko podrucje s otežanim uvjetima rada, takoder bi trebala ostati maticna, kao i Osnovna škola Ivana Gorana Kovacica u Cepicu sa 77 ucenika zbog njegovanja istrorumunjskog govora. (Maša JERIN)
PROCITALI STE SKRACENU VERZIJU TEKSTA. OPŠIRNIJE O OVOJ TEMI CITAJTE U TISKANOM IZDANJU GLASA ISTRE.